Evaluation of occupational safety and health in construction companies in Turkey
Türkiye'deki yapım şirketlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 449319
  2. Yazar: ARDA UZUNÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT CENAN MERTOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İş kazaları ve bunların yol açtığı sakatlıklar Türkiye ve diğer bir çok ülkede ciddi problemlere yol açmaktadır. İş kazalarının zararları ekonomik ve sosyal olarak iki katagoriye ayrılabilir. Sonuç olarak iş kazaları, kalıcı sakatlıklara hatta ölümlere sebep olabilir. İşcilerde oluşan kalıcı sakatlıklar, sosyal ve psikolojik problemlere yol açar. Bu problemlerin sonucu olarak, inşaattaki güvenlik koşullarını değiştirmek ölümcül kazalardan sakınmak adına çok önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye'deki inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği etkileyen faktörler ve bu faktörlerin nasıl iyileştirilebileceği açıklanmıştır. Güvenlik düzeyini hesaplamak adına, ana faktörlere bağlı olarak bir anket uygulanmıştır. Sonuçlar, eğitim, gözetim, kişisel tutum ve yönetim olarak dört ana faktör altında olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonunda işyeri güvenlik düzeyi belirlenmiştir. Bunlara ek olarak bu çalışmada, inşaat firmalarının büyüklükleri ve deneyimleri arasındaki ilişki ve güvenlik seviyeleride çalışılmıştır. Sonuçlara göre, inşaat firmalarının büyüklükleri ve deneyimleri arasında bir ilişki olduğu görülmüş, ve bu ilişkiye bağlı olan Türkiye'deki iş güvenliği düzeyinin genel olarak geliştirilebileceği belirlenmiştir. İş güvenliği seviyesinin eski ve büyük firmalarda yeni ve küçüklere oranla daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents and injuries lead to serious problems in Turkey and in many other countries. The outcome of occupational accidents can be divided into two categories; economic and social costs. As a result of occupational accidents, permanent disabilities and deaths may occur. The permanent disability of a worker leads to social, economic and psychological problems. Improving the safety conditions in the construction side is very important to avoid the problems and fatal accidents. The factors which influence the health and safety conditions during construction in Turkey and how to improve their status are explained in this study. A survey was prepared and performed related to the main factors that affect the safety level. The results were evaluated based on four main factors: trainings, supervision, personal attitudes, and administration. Based on this evaluation, the safety level of the workplace is determined. In addition, the relationship between the size and age of the construction company and the safety level was also evaluated. The results indicated that there is a relationship between age of the company and the safety level in Turkey that needs to be improved. Level of safety about the new companies are lesser than big and older one.