Sağlık organizasyonlarında sistem maliyeti etkinliğini artırmaya yönelik bütünleşik bir sistem tasarımı
Health care organizations to improve the cost effectiveness of the system design of an integrated system
- Tez No: 449346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ERKAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmada, kar amacı gütmeyen (non - profit) sağlık kuruluşları için yeni bir sistemin geliştirilmesi ve bu sistemin uygulanmasında ki etkiler incelenmiştir. Öncelikle sağlık alanında ki mevcut sistem durumları incelenmiştir. Sistemin analizi yapıldıktan sonra kan verme merkezleri için bu sistemin hangi şekillerde kurulacağı belirlenmiştir. Servis odaklı mimari (SOA) bakış açısı ile kişinin yurt dışı giriş ve çıkışının daha rahat bir şekilde gözlenmesi amacıyla Pasaport bilgilerinin sisteme dahil edilmesi ve Türkiye'de ilaç takip sistemi olarak kullanılan MEDULA sisteminin tasarlanan sisteme entegrasyon çalışması yapılarak sistemin optimizasyonu sağlanmıştır. Yapılması tasarlanan bu entegrasyonlar Karar Destek Sistemleri (KDS) mantığıyla ne kadar verimli çalışacağı ve karar vericilere alternatif olması maksadıyla yapılmıştır. Ortaya çıkan bu yeni durumda sağlık ve sağlığın ekonomisi konularını içermesinden dolayı kan verme merkezlerinin sağlık ekonomisi açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Ekleme yapılacak kısımlar ağ bağlantılı sistemler olduğu için bu konuda ki bilimsel bir yaklaşım olan nesnelerin interneti (Internet of Things) yöntemi ele alınmıştır. Bu sisteme biyometrik tanımlama sistemlerinden birisi olan parmak izi tanımlama ile giriş sağlanmıştır. Daha sonra SQL Server veri tabanı yöntemi ile veriler girilmiştir. Visual Studio'da çalışma görselleştirilmiştir. Daha sonra bu veriler gruplandırılarak mevcut kullanılan sistem ile kıyaslanmıştır. Bu kıyaslamalar yapılır iken Varyans Analizi ve Wilcoxon Testi gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Yapılan çalışmanın anlamlı olduğu sonucuna erişilmesinden sonra mevcut sistem ile tasarlanan sistem arasında ki maliyet farkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, a non-profit (non - profit) health care organizations to develop a new system for and the effects on the implementation of this system were investigated. The current system state, primarily in the field of health were investigated. The analysis of system is done for blood donor centers, the ways in which it was determined that this system will be established. Service-Oriented Architecture (SOA) with the perspective of the person abroad for the purpose of entry into and exit from observation in a more comfortable way of passport information be included in the system and drug used as a tracking system designed to work in Turkey medula system by making system integration system optimization has been achieved. Designed to be made, this integration decision support systems (DSS) with the logic of how decision makers in order to be efficient and will run alternative have been made. In this emerging new situation, the health care and health economics issues are included in the evaluation of the blood donation centers in terms of health economics. Since the parts to be added are networked systems, the Internet of Things method, which is a scientific approach to this issue, is discussed. This system is provided with fingerprint identification, which is one of the biometric identification systems. Then the data is entered via the SQL Server database method. Work in Visual Studio has been visualized. Then these data are grouped and compared to the existing system. Statistical methods such as Variance Analysis and Wilcoxon Test were used when these comparisons were made. After the work done is meaningful, the cost differences between the existing system and the designed system are examined.