3-brom ve 3-klor-2,6-dimetil-4-nitropiridin N-oksit moleküllerin spektroskopik özelliklerinin kuantum mekaniksel yöntemler ile incelenmesi
Investigation of spectroscopic properties of 3-brom and 3 chloride-2,6-dimethyl-4-nitropyridine N-oxide molecules by quantum mechanical methods
- Tez No: 449391
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERKAN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, daha önce Hanuza ve arkadaşları tarafından sentezlenen ve yapıları X-ışınları ve IR spektroskopileri yardımı ile incelenen, 3-klor-2,6-dimetil-4-nitropiridin N-oksit ve 3-brom-2,6-dimetil-4-nitropiridin N-oksit moleküllerinin Gaussian 03W paket programı yardımıyla elektronik yapı yöntemleri kullanılarak geometri optimizasyonları yapılmıştır. Moleküllerin monomerik ve dimerik yapıları incelenmiştir. Ayrıca her iki molekülün titreşim frekansları ve moleküler elektrostatik potansiyelleri de hesaplama yoluyla elde edilmiştir. Bu hesaplamalar DFT/B3LYP ve HF metodları ile yapılmıştır. Elde edilen teorik sonuçlar deneysel sonuçlarla desteklenmiş ve ayrıntılı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the geometry optimization of 3-chloro- and 3-bromo-2,6-dimethyl-4-nitropyridine N-oxide molecules, which has been synthesized by Hanuza et all. and examined by XRD and IR methods, was made by using Gaussian 03W software with electronic structure methods. Monomeric and dimeric structures of the molecules were examined. In addition, Molecular Electrostatic Potential (MEP) and the IR frequencies of both molecules were obtained by calculation methods. All of the calculations were made by the DFT/B3LYP and HF methods. The theoretical results were supported by the experimental results and were discussed in detail.