Kuantum mekaniksel yöntemler ile N-amino-N'-metilpiridinyum izofitalat tuzlarının moleküler yapılarının ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Comparative investigation of molecular structures and spectroscopic characteristics of N-amino-N'-methylpyridinium isophthalate salts by quantum mechanical methods
  1. Tez No: 449392
  2. Yazar: ZEKERİYA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERKAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmamızda, daha önce Thanigaimani ve arkadaşları tarafından sentezlenen ve yapısı IR spektroskopisi yardımı ile incelenen, 2-amino-4-metil piridinyum izofitalat dihidrat ve 2-amino-5-metilpiridinyum hidrojen izofitalat moleküllerinin Gaussian 03W[9] paket programı yardımıyla elektronik yapı yöntemleri kullanılarak geometrik optimizasyonları yapılmıştır. Ayrıca DFT/B3LYP ve HF metodları yardımıyla her iki molekülün titreşim frekansları ve moleküler elektrostatik potansiyelleri de elde edilmiştir. Elde edilen teorik hesaplama sonuçlarının, deneysel olarak elde edilen sonuçlar ile karşılaştırmaları verilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the geometry optimization of 2-Amino-4-methylpyridinium Isophthalate Dihydrate and 2-Amino-5-methylpyridinium Hydrogen Isophthalate molecules, which has been synthesized by Thanigaimani et all. and examined by IR methods, was made by using Gaussian 03W[9] software with electronic structure methods. In addition, Molecular Electrostatic Potential and the IR frequencies of both molecules were obtained by calculation methods. All of the calculations were made by the DFT/B3LYP and HF methods. The theoretical results were supported by the experimental results and were discussed.