Parabenin ames/salmonella/mikrozom testi ile mutajenik aktivitesinin araştırılması
Investigation of the paraben mutagenity by using ames/salmonella/microsom test
- Tez No: 449410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ksenobiyotik kullanımın hızla artması ve gerekli güvenlik testlerinden geçmeden kullanılmaya başlanmasıyla birlikte kimyasalların insan sağlığı ve doğal kaynaklar üzerine olumsuz etkileri ortaya çıkmıştır. Ames testi ksenobiyotikler tarafından meydana gelen mutasyonların hücre düzeyinde belirlenmesi amacıyla kullanılan kısa zamanlı test sistemlerinden biridir. Bu çalışmada Ames Salmonella/mikrozom Testi uygulanarak parabenin mutajenik etkisi araştırılmıştır. Yöntemde Mutachromeplate test kiti ile Salmonella typhimurium TA 100 ve TA 98 suşları kullanılmıştır. Deneyler S9'lu ve S9'suz olmak üzere iki grup halinde gerçekleştirilmiştir. S9'lu ve S9'suz ortamda tüm çalışma konsantrasyonlarında pozitif koloni sayıları, spontan pozitif koloni sayılarından daha fazla bulunmuştur. Paraben dozu arttıkça pozitif kuyucuk (koloni) sayısınında arttığı belirlenmiştir. Her iki suş için en yüksek revertant koloni 100 μg/plak paraben dozunda elde edilmiştir. Sonuç olarak parabenin yüksek dozlarının TA 100 ve TA 98 suşları için S9 varlığında ya da yokluğunda mutajenik olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increased use of xenobiotics without sufficient testing, has affected human health and natural resources negatively. Ames is a test system which can detect mutations caused by xenobiotics at cellular level. In this study, the mutagenic effect of paraben was investigated by the Ames Salmonella/microsome test. Mutachromoplate Test Kit, Salmonella typhimurium TA 98 and TA 100 strains were used in experiments. The mutagenic activity was screened in two groups with or without S9 metabolic activation. According to the results positive colony count was found higher than those spontaneous positive colony count among all of the concentrations and as well as under the conditions of with and without S9 (p>0.05). Positive colony count were increased with increasing the paraben concentration. For TA 98 and TA 100 the maximum positive colony count was observe at a level of 100 μg/plate paraben. In conclusion, it was shown that paraben was mutagenic for TA 98 and TA 100 with or without S9 metabolic activation in higher dose.