Giresun sahilinde bulunan kahverengi alg Cystoseira barbata türünde ağır metal birikiminin mevsimsel değerlendirilmesi
Seasonal research of heavy metal accumulation on the species of brown algae Cystoseira barbata found on the shore of Giresun
  1. Tez No: 449409
  2. Yazar: TUĞBA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada Karadeniz Bölgesinden toplanan Cystoseira barbata' daki ağır metal birikimi incelenmiştir. Üç farklı istasyon ve ayrıca mevsimsel olarak Cystoseira barbata' daki Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Cd, Pb metallerinin birikimi incelenmiş ve benzeri önceki çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. İstasyonlardaki sonuçlarda genellikle en yüksek değer Merkez istasyonda gözlenmiştir. Bu sonuca etken olarak Merkez istasyonda nüfus yoğunluğunun fazla olması ve sanayi bölgesinin istasyona yakın olması sebep gösterilebilir. Mevsimsel olarak sonuca bakıldığında Cr ve Ni en fazla kış mevsiminde; Mn, Fe, Co, Cu, Zn, Cd, Pb en fazla ilkbahar mevsiminde birikimi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heavy metal accumulation in the Black Sea Cystoseira barbata in collected from the region. Three different stations and seasonal collected Cystoseira barbata in Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Cd, Pb examining the accumulation of metals were and compared with similar previous studies. Stations usually results in the highest values were observed in the Merkez stations. As a result of these factors is more than the population density of the Merkez station and the reason could be close to the station of the industry. Looking at the results as most winter seasonal Cr and Ni; Mn, Fe, Co, Cu, Zn, Cd, Pb maximum accumulation was observed in spring season.