Hizmet sektörü veri setlerinde dilsel özetleme ve duygu analizi
Linguistic summarization and opinion mining applications on service industry datasets
  1. Tez No: 449432
  2. Yazar: BETÜL DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bloglar, yorum siteleri, sosyal ağ gibi çevrimiçi internet uygulamalarında büyük miktarda veri yer almaktadır. Bilgi çıkarımı açısından veri miktarının artması olumlu olsa da, değerlendirme ve yorum sayılarının hızla artmasıyla kullanıcıların yararlı yorumları yararlı olmayanlardan ayırt etmesi zamanla güçleşmektedir. Duygu analizi insanlara kullanıcı taraflı oluşturulan içeriklerde gezinmeye yardımcı, gelişmekte olan bir teknolojidir. Dilsel özetleme ise var olan sayısal verilerden anlaşılabilir özet cümlelerin çıkarılmasıdır. Bu tez çalışması ürün varlıklarını öğrenmeye ve sınıflandırmaya, düşünce ifadelerini otomatik olarak ürün yorumlarından çıkarmaya ve özetlemeye yöneliktir. Tez kapsamında iki ayrı veri seti kullanılarak iki uygulama gerçekleştirilmiştir. Birinci uygulamada bir otel hakkında yapılan ziyaretçi yorumlarının duygu analizine ve dilsel özetlenmesine odaklanılmıştır. İkinci uygulamada ise sayısal değerler içeren restoran değerlendirme veri seti üzerinde duygu analizi ve dilsel özetleme yöntemleri kullanılmıştır. Her iki uygulamada da otele ve restorana ait pozitif, negatif veya nötr duygular belirlenmiş ve uzun yorum cümlelerinden anlaşılabilir dilsel özetler çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
As internet applications, such as blogging, review sites, social applications, are becoming more and more popular the amount of information is increasing. Also, the number of evaluations and reviews are increasing rapidly. So, it is now difficult to distinguish non-useful reviews from useful ones. Opinion mining is an emerging technology. It helps people to search user-side generated content. Linguistic summarization is similar to opinion mining. It summarizes numerical data in an understandable short format. In this thesis, two applications are developed. In the first application, opinion expressions and linguistic summarizations of hotel reviews are obtained automatically. In the second application, linguistic summarization of numerical restaurants data are obtained automatically, the system gives understandable summaries of the reviews with fuzzy set theory. The system gives the binary sentiment classification of reviews such as positive, negative and neutral. Also, understandable summaries of the reviews are carried out.