Mobil cihazlarda adli bilişim çalışmalarına yönelik bir model önerisi
A model suggestion for forensics studies on mobile devices
  1. Tez No: 449433
  2. Yazar: UĞUR AKALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÇELEBİ ULUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Teknoloji hayatımızın her alanına girmiş ve hayatımızı kolaylaştırırken bir takım sorumluluklar da getirmiştir. Teknoloji ile iç içe yaşamamızı sağlayan en önemli araç mobil cihazlardır. Mobil cihazlar, yoğun kullanılmasının sonucu olarak adli olaylarda da delil niteliği ile başvurulan en önemli unsur haline gelmiştir. Günümüzde mobil adli bilişim, adli bilişim disiplininin hızla gelişen bölümlerinden birisidir. Mobil cihazların özellikleri adli inceleme yöntem ve aracının seçilmesinde önemli bir yere sahiptir. Mobil cihazda çalışan işletim sistemi adli incelemenin yöntemini etkilemektedir. Adaletin yerini bulması maksadıyla mobil cihazların delil niteliğini kaybetmeden doğru bir süreç ve araçlarla incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, mobil cihazların adli inceleme esnasında delil niteliğini kaybetmemesini sağlayacak bir adli inceleme süreci modeli önerilmiştir. Önerilen model, iki ayrı adli inceleme aracı ile değişik adli incelemeler üzerinde uygulanmıştır. Mobil cihazların adli bilişim araçları ile incelenmesiyle potansiyel delil olabilecek tüm alanlardan veri elde edilebilmektedir. Farklı araçların kullanılması yapılan adli incelemenin doğrulanmasını sağladığı gibi araçların bazı verileri elde etme konusundaki eksikliklerini kapatmasını da sağlamaktadır. Günümüzde adli olayların çözümünde mobil adli bilişimin kullanımının artarak devam edeceği varsayımı ile adaletin yerini bulması, delilin gizliliği, bütünlüğü ve erişlebilirliğinin sağlanması açısından modellenen mobil adli bilişim sürecinin işletilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Technology has penetrated into our lives. While this facilitates daily lives, on the other hand it has brought about some responsibilites. The most important media that enabled us to integrate with technology is mobile devices. As a result of the predominant use of mobile devices, mobile devices has become the most important element that carry evidentiary chacteristics. Today, mobile forensics is one of the fastest-growing branches in the dijital forensics field. The specifications of the mobile devices has an important role in choosing the methodology and tools to be used in the mobile forensics analysis. Specially the operating system directly affects the methods of the forensics. To serve justice, mobile devices, before expired, must be investigated by following/using the appropriate processes and tools. In this study, the forensic investigation process of the mobile devices, before becoming invalid evidence, is modeled and a sample mobile forensic investigations is carried out by using two different forensics tools. By forensic investigation of mobile devices, the potential evidence data can be collected from all the fields. Using different tools, besides providing verification, it compensates the shortcomigs of the tools in data acquisition. With the assumption that the application of mobile forensics usage will increasingly continue in investigation, the mobile forensics process modeled in this study should be administered to serve the justice.