Ulusal gençlik ve spor politikasına göre dezavantajlı gençlerin belirlenmesine yönelik bir karar destek sistemi
A decision support system for the determination of disadvantaged youths by national youth and sports policy
- Tez No: 449436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sosyal devlet anlayışının getirmiş olduğu prensiplere göre devletler her bir vatandaşına eşit imkânlar sunmak zorundadırlar. Bireysel anlamda her bir vatandaşın demokrasi, hak ve özgürlükler ile sosyal adaletten yana fırsat eşitliği hakkı saklıdır. Oysaki uygulamada bireylerin özellikle de genç bireylerin devlet tarafından sunulan hizmetlere erişmelerinde bazı farklılıklar olduğu görülmektedir. Bu durum“dezavantajlılık”kavramı ile açıklanmaya başlanmıştır. Literatürde dezavantajlılığın ya da dezavantajlı gençlerin genel kabul görmüş bir tanımı mevcut değildir. Ancak son yıllarda bazı kesimlerin dezavantajlı durumda olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Ülkemizde dezavantajlı gençlerin yasal zeminde ilk olarak Gençlik ve Spor Bakanlığınca hazırlanan Bakanlar Kurulu'nun 26/11/2012 tarih ve 2012/4242 sayılı kararıyla kararlaştırılan, 27/01/2013 tarih ve 28541 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ulusal Gençlik ve Spor Politikası Belgesi ile anılmaya başlandığı görülmektedir. Bu belgenin dezavantajlı gençlerle ilgili bölümünde“dezavantajlı genç”olarak belirlenen genç grupları ve bunlara yönelik politikalar ele alınmaktadır. Bu politikalara göre hedefler ve paydaşlar belirlenmiş olup bu hedeflere ulaşmak için çeşitli program, proje ve faaliyetler organize edilmektedir. Hazırlanan program, proje ve faaliyetler tüm dezavantajlı gençlere yönelik olmakla birlikte bunlara bir defada katılabilecek genç sayısı sınırlı olmakta ve bu gençlerin belirlenmesi önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de Ulusal Gençlik ve Spor Politikası Belgesine göre dezavantajlı gençlerin nasıl belirlendiğine ve nasıl belirlenmesi gerektiğine dair bir öneri niteliği taşımaktadır. Bu amaçla hazırlanan karar destek sisteminin uygulamada gençlik çalışmalarına katılacak gençlerin belirlenmelerinde kullanıcılara oldukça yarar sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada uygulamalı araştırma metodu kullanılmıştır. Uygulama yazılımı ASP (Active Server Pages) programı ve Visual Basic dili kullanılarak geliştirilmiştir. Bu sayede kullanıcıya dinamik web sayfaları ile erişim imkânı sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the principles of a social state, a state has to provide equal opportunities to every citizen. Individually the right of equal opportunity in social justice with democracy, rights and freedoms of every single citizen is reserved. Whereas some differences are noticed, in the meaning of access to services provided by the state, among individuals, especially the young, in practice. In this regard,“disadvantaged”term has been brought forward. In the literature, a generally accepted definition for the disadvantaged or disadvantaged youth is not available. However, in recent years studies have shown that some people are disadvantaged. In our country, disadvantaged youth were mentioned legally for the first time in the National Youth and Sports Policy Document, prepared by Youth and Sports Ministry and issued in the Official National Gazette with the 2012/4242 numbered permission of the cabinet in 11/26/2012, with the number 28541 in 1/27/2013. In the section dealing with disadvantaged youth of this document policies regarding“disadvantaged young people”are discussed. Based on these policies, targets and visions are identified and miscellaneous programs, projects and activities are organized in order to achieve these goals. Organized programs, projects and activities are aimed to address all disadvantaged young people; but the number of people who can attend a specific organization is limited. So another problem is stuck out when it comes to select the appropriate ones. This study shows the way how the disadvantaged are determined based upon the National Youth and Sports Policy Document and suggests some new ways for a better determination system. Taking all these into consideration, the decision support system for the determination of the disadvantaged youths is seemed to be very useful for the decision makers. The applied research methods were used in this study. Application software was developed by using ASP (Active Server Pages) program and Visual Basic programming language. This allows users to access opportunities with dynamic Web pages.