Binaların enerji performansının değerlendirilmesine yönelik bir yöntem önerisi: Mülteci ve sığınmacılar için kabul ve barınma merkezi binası örneği
A proposal of a methodology for evaluation of energy performance of buildings: Case study of reception and accommodation center for asylum seekers and refugees building
- Tez No: 449455
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DURMUŞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Energy, Technical Education
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 175
Özet
Türkiye'de olduğu gibi tüm dünyada teknolojinin gelişmesine paralel olarak enerji tüketimindeki artış kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle teknolojinin binalarda kullanılması, binalarda enerji tüketimini de arttırmaktadır. Bu çalışmada, Avrupa Birliği (AB) normlarında Ege Bölgesi'nde İzmir-Harmandalı ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzurum-Aşkale'de inşa edilen binaların, enerji performans seviyeleri belirlenmiştir. Bu seviyeler, 2008 yılında yayınlanan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği çerçevesinde geliştirilen Bina Enerji Performans (BEP-TR) programı, binaların enerji modellemesi amacıyla geliştirilen HAP programı ve yine binalarda enerji modellemesi amacıyla kullanılan Vasari programı ile hesaplanmıştır. Ortaya çıkan sonuçların birbirleriyle karşılaştırılmasıyla binaların enerji sınıfları tespit edilmiştir. Binaların, farklı enerji simülasyon programları kullanılarak elde edilen enerji performans parametrelerine ait (ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma ve CO2 salımı) verilerinde, iklimsel ve bölgesel farklılıkların, simülasyon programlarının ve binayı oluşturan yapı malzemelerinin etkileri araştırılmıştır. Ayrıca simülasyon programları ile elde edilen verilerle örnek olarak seçilen yurt binasına ait enerji performans verileri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; Erzurum-Aşkale ve İzmir-Harmandalı Kabul, Tarama ve Barınma Merkezleri (KTBM) A-Blok için enerji performanslarının belirlenmesinde BEP-TR, HAP ve Vasari programları arasında farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Programlardan elde edilen verilerde binalara ait bölgesel farklılıkların etkili olabileceği görülmüştür. Bina enerji performans parametrelerinin çalışmada kullanılan üç program için de elde edilebildiği ve binaların kabul edilebilir bir enerji performans sınıfının olduğu görülmüştür. BEP-TR, HAP ve Vasari programlarından elde edilen veriler, örnek bina verileri ile karşılaştırıldığında, HAP ve Vasari programlarının BEP-TR programına göre daha yakın sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As Turkey all over the world in parallel to the development of technology of increase in energy consumption is inevitable. In particular, the implementation of this technology to buildings, also increases the energy consumption in buildings. In this study, the European Union (EU) norms in the western region of the country Izmir-Harmandalı and Erzurum-Aşkale located in the eastern region of the structures built energy performance levels, published in 2008 by the Ministry of Environment and Urban Planning Building Energy Performance of Buildings developed under the Regulation of Energy Performance (BEP-TR) program and developed for the purpose of building energy modeling with Autodesk Vasari program again thanks to Carrier HAP program that account is calculated based on the principles developed in order hourly analysis of building energy modeling The results of determination of the energy performance of the building is made by comparing with each other.In this study, east and west locations of Turkey in the European Union standards of built international standards. The levels of energy performance of the buildings of the project data of buildings (the values of technical building geometry, heating, lighting, mechanic, vetilating and CO2 thanks to different programs calculated what the impact of changes in the outcomes of regional sustainability may be examined. Also the climatic and regional differences, the simulation program and constitute the building structure may effect the material has been investigated. Erzurum and İzmir Reception and Accommodation Centres for the determination of the energy performances it was observed that there are differences among BEP-TR, HAP and Vasari programs. The data obtained from the program have been observed to be effective in the building of regional differences. Building energy performance parameters can be obtained for all three programs used in the study and acceptable premises were found to be of an energy performance class. When the data of the building BEP-TR, HAP, Vasari programs compared with, according to the program of BEP-TR, Vasari and HAP programs has been shown to give results closer.