Kazakistan geleneksel konutlarında tipoloji ve buna bağlı koruma ölçütlerinin oluşturulması
Constitution of typology and related protection criteria in Kazakhstan traditional houses
- Tez No: 449454
- Danışmanlar: PROF. DR. GEDİK URAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Sosyal ilişkilerin, yaşam biçimlerinin hızla değiştiği ve yapım tekniklerinin tek düze bir hâl aldığı günümüzde eski yerleşim alanlarının, yaşam biçimlerinin incelenmesi ve gelecek kuşaklara korunarak aktarılması, yerel kimliklerin korunması, mimarlık, şehircilik ve sosyal tarihin okunması bağlamında büyük önem taşımaktadır. Bu yerleşimlerden biri de Atırau Eyaleti'nin başkenti Atırau şehri eski yerleşim dokusudur. Atırau'nun bu yerleşim dokusu ve yapıları, koruma adına hızlı bir değişim sürecine girmiş, kültürel sürekliliğin sağlanması ve kent kimliğinin geleceğe aktarılması sürecinde, kentsel koruma bağlamında güncel yaklaşımların değerlendirildiği ve uygulanmaya çalışıldığı önemli bir yerleşim halini almıştır. Kamu ve özel kesimin değişik biçimlerde geliştirdikleri ortak çabalar yanında, güncel yaklaşımlar çerçevesinde koruma süreci açısından vazgeçilmez sayılan halk katılımı ve sivil-yerel örgütlenmelerin gündeme getirildiği bir kentsel koruma sürecine sahip olması açısından, geleneksel dokuda, özellikle Balgımbayev ve İsenov Caddeleri'ndeki evler, koruma sürecinde önemli yer tutmaktadır. Fakat Atırau bütününde bir koruma imar planı yoktur. Dolayısıyla Atırau'nun geleneksel dokusundaki, Balgımbayev ve İsenov Caddeleri eski yerleşim dokusunun barındırdığı değerlerin yok olmadan belgelenmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için, bütüncül ve kapsamlı koruma önerilerinin geliştirilmesi öncelikli bir öneme sahiptir. Bu gerekliliklerden hareketle, tez kapsamında yukarıda anılan ilişkileri çözümlemeye ilişkin bir yöntem önerilmektedir. Anahtar Kelimeler : Sivil mimarlık, koruma, onarım, restorasyon, sit alanı, Kazakistan, Atırau
Özet (Çeviri)
The examination of old residential areas and life styles and passing them on to the future generation has a great importance in preserving the local identity of architecture, particularly, in the context of urban and social history when social relations and life styles change so rapidly and construction techniques become uniform. One of these residential areas is the old residential pattern of city of Atyrau, which is the capital of Province of Atyrau. These residential patterns and constructions of Atyrau have undergone a rapid change in the context of protection, and have become an important residential zone that current approaches are assessed and attempted to apply to the context of urban protection in the process of ensuring cultural continuity and passing the urban identity on to future. Besides the joint efforts which have been developed by public and private sectors in various ways, especially the houses in the streets of Balgimbayev and Isenov are very important in the protection process in traditional pattern, in terms of having an urban process that brought by the civil-local organizations and indispensible public participation in terms of protection process in the framework of current approaches. However, there is no construction protection plan in the whole area of Atyrau. Thus, the development of integrated and comprehensive protection proposals have a primary importance to pass on to future generations and to document without being destroyed of old residential pattern's values of Balgimbayev and Isenov Streets of Atyrau's traditional texture. Further studies, as recommended in this thesis, are necessary to develop a method for analyzing the relationship mentioned above. Key Words : Architecture, preservation, repair, restoration, conservation area, Kazakhstan, Atyrau