Türkiye inşaat yıkıntı atık yönetim sisteminin geliştirilmesi
Improving waste management system of construction and demolition waste of Turkey
- Tez No: 449476
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Özellikle son yıllardaki inşaat yatırımlarının üst düzeyde olmasının yanı sıra yenilenen yapı miktarının da çok olması sebebiyle oluşan inşaat ve yıkıntı atıklarının miktarı da artış göstermiştir. Her alanda olduğu gibi inşaat ve yıkım endüstrisinde sağlanacak enerji ve malzeme verimliliği, ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Bu durumlar göz önüne alındığında, inşaat ve yıkıntı atıklarının değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında; diğer ülkelerin inşaat ve yıkıntı atık istatistikleri ve ülkemizin atık miktarları karşılaştırılarak ülkemizin atık yönetimi ve malzeme değerlendirme konusundaki seviyesi irdelenmiş, ayrıca atık yönetiminin ne olduğu, nasıl uygulanacağı, inşaat ve yıkım sektöründeki paydaşların atık yönetimi konusundaki sorumluluk ve görevleri ile yapılacak yıkım faaliyetlerinde kullanılacak yıkım teknikleri açıklanmıştır. Bunun yanı sıra tez kapsamında seçici yıkım uygulamaları, yıkıntı atık çeşitleri, malzeme geri dönüşüm imkânları açıklanmıştır. Seçici yıkım uygulamaları ve atık yönetimi konusu ile ilgili ülkemiz mevzuatları araştırılmış ve ilgili mevzuat hükümlerinde değişiklik yapılması gerekli görülen bölümler belirtilmiştir. Son olarak seçici yıkım uygulamasının ülkemiz mevcut şartlarında uygulanabilirliğinin ortaya konulması adına biri Ankara ilinde diğeri İstanbul ilinde olmak üzere iki farklı yıkım faaliyetinin takibi gerçekleştirilmiştir. Ankara ilinde takip edilen yıkımda, tehlikeli madde bertarafı, yıkıntı atık malzemelerinin tekrar değerlendirilme imkânlarının araştırılması hakkında çalışmalar yapılmıştır. İstanbul ilinde takip edilen yıkımda, seçici yıkım ile makinalı geleneksel yıkım faaliyetinin özellikle maliyet açısından karşılaştırılması yapılarak elde edilen sonuçlarla seçici yıkım faaliyetlerinin ülkemiz şartlarında uygulanabilirliği araştırılmış ve gerekli görülen hususlarda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Besides the high level of construction investments in recent years, the amount of construction and demolition wastes generated due to the large amount of renewed buildings has also increased. The energy and material efficiency to be provided in the construction and demolition industry, as it is in every area, will contribute to the economy of the country. Taking these situations into consideration, it is of great importance that the construction and demolition wastes are evaluated and earned to economy. In this thesis study, the level of waste management and material evaluation of our country was examined by comparing the construction and demolition waste statistics of other countries and our country, and also the destruction techniques to be used and implemented in waste management along with the responsibility and duties of the stakeholders in construction and demolition sector are explained. In addition to this, selective demolition applications, types of wasted waste, possibilities of material recycling are explained in the thesis. The legislation of our country regarding selective demolition practices and waste management has been researched and the sections deemed necessary to be amended in the provisions of the relevant legislation are mentioned. Finally, in order to demonstrate the applicability of selective demolition in the current conditions of our country, two different demolition activities were carried out, one in Ankara and the other in Istanbul. In the destruction followed in Ankara, studies were carried out to investigate the disposal of hazardous materials and the possibilities of re-evaluation of demolition waste materials. In the destruction followed in İstanbul, the applicability of selective demolition activities in the country conditions was investigated with the results obtained by comparing the selective demolition and the traditional demolition of the machine in terms of cost, and suggestions were made on necessary matters.