Yenikent Bucuk florası (Ankara)
Flora of Yenikent Bucuk (Ankara)
- Tez No: 449475
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAKET ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma, Ankara ilinde yer alan Yenikent Bucuk'ta gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanından Mart 2014 ve Eylül 2016 tarihleri arasında yaklaşık 680 bitki örneği toplanmıştır. 64 familya ve 254 cinse ait, 445 tür, 123 alttür, 59 varyete tespit edilmiştir. Açık tohumlular 2, kapalı tohumlular 452 takson içermektedir. Toplam 41 takson Türkiye için endemiktir. Endemizm oranı % 9.03'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir: 102'si İran-Turan elementi (% 22,46), 34'ü Avrupa-Sibirya elementi (% 7.48), 31'i Akdeniz elementi (% 6.82), 287'si çok bölgeli ya da bölgesi bilinmeyen (% 63.21) taksonlardır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in Yenikent Bucuk located in Ankara province. Approximately 680 plant specimens were collected from the area between March 2014 and September 2016. Identification of the specimens revealed the presence of 445 species, 123 subspecies, 59 varieties belonging to 254 genera in 64 families. Gymnospermae which are 2 taxa and Angiospermae which are 452 taxa are included. A Total of 41 taxa are endemic in Turkey (9.03 %). The scattering ratios of the taxa for the phytogeographical regions are as follows: Irano-Turanian elements are 102 taxa (22.46 %), Euro-Siberian elements are 34 taxa (7.48 %), Mediterranean elements are 31 taxa (6.82 %), widespread and others which their regions unclarified are 287 taxa (63.21 %).