Alternatif teoriler perspektifinden gelir dağılımında adalet: Deneysel bir uygulama
Income distribution justice from the perspective of alternative theories: An experimental application
- Tez No: 449516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEM SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı; Rawls ve Harsanyi'nin dağıtıcı adalet teorilerinin geçerliliğini deneysel olarak araştırmaktır. Uygulama çerçevesinde; belirsizlik ve belirlilik koşulları altında bireysel ve grup refahlarını maksimize etmek için en çok hangi prensibin tercih edildiği irdelenmektedir. Katılımı teşvik etmek amacıyla para ve ders notu kullanılmaktadır. Deney sonuçları; deneklerin beklenen kişisel gelirlerini maksimize etmek için çoğunlukla ortalama gelir maksimizasyonu prensibini tercih ettiğini göstermektedir. Grup kararlarında ise eşitlik prensibi en çok tercih edilen seçenektir. Ek olarak, belirlilik ve belirsizlik koşullarının prensip seçimlerinde farklılık yarattığı görülmektedir. Sonuçlara göre kişisel özelliklerin, risk algısının, cinsiyetin ve teşvik farklılıklarının prensip seçimlerinde anlamlı bir etkisi tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to experimentally investigate the validity of Rawls and Harsanyi's theory of distributive justice. In this context; the study examines the most preferred justice principle -under the condition of both certainty and uncertainty- for the sake of maximizing individual and group welfare. Two incentive mechanisms -money and grade- are employed to encourage the participation. Experimental findings show that subjects mostly choose the principle of average income maximization in order to maximize their individual expected income. However equality principle is the most preferred alternative in group decisions. Additionally, the observations indicate that, the condition -certainty and uncertainty- creates a difference in the choice of principle. The results also show that personal characteristics, risk perception, gender and incentive differences have no significant impacts on principle choices.