Muş'un Güneyik Köyü'nde kadın yoksulluğu ve suya erişim
Feminization of poverty and access to water in Guneyik Village of Mus province
  1. Tez No: 449520
  2. Yazar: SENEM ELÇİN BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLAY ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Temiz suya erişimdeki sınırlılıklar kırsal kesimde yaşayan yoksul sınıfa mensup kadınları yaşadıkları alanda daha kırılgan hale getirmekte ve kadınların sahip olduğu düşük sermayeler kırsal alanda daha iyi bir konum için verilen bu mücadelede onları dezavantajlı kılmaktadır. Su temelli cinsiyetleşmiş rollerin kadınlar tarafından içselleştirilmesi ve sorgulanmaması görünmeyen sembolik şiddeti pekiştirmekte ve eril tahakkümün yeniden üretimini sağlamaktadır. Kadınların temiz suya erişim konusunda yaşadıkları cinsiyet temelli zorlukları ve bu zorluklara karşı geliştirdikleri stratejileri tanımlamak amacıyla Kasım 2014 ayı içerisinde Muş İli'nin Korkut İlçesi'ne bağlı Güneyik Köyü'nde 29 kadın ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışma suya sınırlı erişim olgusunu sosyolojik ve toplumsal cinsiyet eşitliği açısından ele alan özgün çalışmalardan bir tanesi olacaktır. Çalışmanın en önemli katkısı ortak yatkınlıkların ve kadınların sermayelerinin yükseltilmesi amacıyla toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi, fiziksel çevrenin iyileştirilmesi ve örgün ve formal eğitim olanaklarının iyileştirilmesi temelinde bütüncül bir yaklaşım sunmasıdır. Anahtar Sözcükler Alan, Habitus, Sembolik Şiddet, Sermaye, Kadın Yoksulluğu
Özet (Çeviri)
Restrictions on clean water make poor women living in rural areas vulnerable and this situation enables women to be disadvantaged by their lower capital - in Bourdieu's words – within their struggle in the society. Additionally, symbolic violence is strengthened and masculine domination is re-produced through women's internalization and acknowledge of water-related gender roles. To identify gender based challenges about women's limited access to water and their coping strategies, in depth interviews were conducted to 29 women in Güneyik Village of Korkut District in Mus Province in 2014. This study will discuss the concept of limited access to water from sociological and gender equality perspectives. The most important contribution of the study is to have a holistic approach by promoting gender equality, improving physical environment and building up formal education opportunities to promote mutual inclinations and women's capital. Key Words Field, Habitus, Symbolic Violance, Capital, Women Poverty