Malathion'un fare (mus musculus) karaciğer parankimal hücreleri üzerine etkisinin ışık mikroskobu düzeyinde incelenmesi
Investıgatıon on the effect on malathıon on mause (mus musculus) liver parenchymal cells of light microscopy cal level
  1. Tez No: 34312
  2. Yazar: NURBANU ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ OZANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
44 6. ÖZET MALATHİON'UN FARE (Musmuscuhıs) KARACİĞER PARANKİMAL HÜCRELERİ ÜZERİNE ETKİSİNİN IŞIKMİKROSKOBU DÜZEYİNDE İNCELENMESİ Gelişmekte olan ülkelerin tarımsal alanlarında pestisitlerin aşırı derecede ve de gelişi güzel kullanımı insanlarda birtakım toksikolojik belirtilere neden olmaktadır. Bununla birlikte toksik etkilerin büyük bir kısmı şahısların beslenme durumuyla yakından ilgilidir. Bu gözlemlerin ışığı altında evcil hayvanlarda ve hayvan meskenle rinde kene, bit, uyuz ve her çeşit haşere ile mücadelede kullanılan malathion'un bu çalışmada; karaciğer parankimal hücrelerine etkileri ışık mikroskobik seviyede incelenmiştir. Maddeyi, hergün aynı saatte vücut ağırlıkları tartılarak, oral olarak 30 mg/kg dozda 3,6,10 gün süreyle verilen farelerin karaciğer dokusunda oluşabilecek morfolojik değişiklikler incelenmiştir. Işık mikroskobu seviyede karaciğer dokusunda sinuzoidlerde II genişlemeler ve açılmalar, parankimal hücrelerde düzensizlik ve yer, yer nukleus belirginsizliği gözlenmiştir. Sonuç olarak, araştırmada kullanılan malathion'un karaciğer i parankimal hücrelerinde yapısal değişikliklere neden olduğu belirlenmiştir. Bulgularımıza dayanarak bu maddenin kullanıldığı alanlarda önlemlerin önceden alınması gerektiğini, aksi takdirde, insan sağlığı açısından problemlerle karşı karşıya kalınacağı söylenebilinir.
Özet (Çeviri)
45 7. SUMMARY INVESTIGATION OF THE EFFECT OF MALATHION ON MOUSE (Mus musculus) LIVER PARENCHYMAL CELLS OF LIGHT MICROSCOPHYCAL LEVEL The excessive use of pesticides in developing countries at random causes certain toxicolopical effects in human beings. However, most of the toxicological effects are closely related to dietary conditions of the individuals. In the light of these observations, the effects of malathion used in campaigns against, tick, louse, mange and insect all on the liver parenchymal cells have been investigeted in this study. This drug administered every day at the same hour following weighing the body weights of mice was applied orally at a dose of 30 mgr/kg. for 3,6,10 days and the morphological alterations brought about in the mouse liver were examined. At light microsocopical level, breaks and gaps in the liver tissue sinusoids, irregularity in the parenchymal cells and occanionallos of nuclei have been encountered. In conclusion, it has been established that malathion used in this investigation caused morpohological alterations in the liver parenchymal cells. Based on our findings, it may be said that precau tions should be taken in advance when this drug is used; otherwise, human health problems will have to be faced..