Subkutan ve oral yolla enjekte edilen bakırın mus musculus var. albinus'un dokularındaki birikimi ve bu dokuların nicel protein ve glikojen düzeyleri ile bazı kan parametreleri üzerine etkileri
Accumulation of copper, injected orally and subcutonously, in various tissues of mus musculus var. albinus and its effects on tissue quantitative protein and glycogen levels and some blood parameters
  1. Tez No: 50278
  2. Yazar: ÖZCAN AY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
VII OZ Mus musculus var. albinus 'un çeşitli bakır derşimlerinin etkisinde karaciğer, dalak, böbrek, kas, testis ve beyin dokularındaki metal birikiminin nicel protein derişimine, kas ve karaciğer glikojen düzeyleri ile kandaki bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.. Deneylerde oral ve subkutan şekilde enjekte edilen bakır derişimi arttıkça dokulardaki metal birikimide artma göstermiştir. Ancak birikimdeki artışın subkutan enjeksiyonda daha fazla olduğu saptanmıştır. İncelenen dokular arasında en fazla metal birikimi karaciğerde gözlenirken en az birikimin kas dokusunda olduğu belirlenmiştir. İncelenen dokulardan karaciğer, dalak, böbrek, beyin ve testis de metal birikimine paralel olarak doku protein düzeyleri artarken, kas dokusu protein düzeyi azalmıştır. Her iki enjeksiyon şeklinde de enjekte edilen bakır derişiminin artması karaciğer ve kas dokularındaki glikojen düzeylerini düşürürken, serum glikoz, total protein ve kolesterol düzeylerini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
mı ABSTRACT The aim of the present study was to determine the effect of copper accumulation in the liver, spleen, kidney, muscle, testis and brain tissues oîMus musculus var albinus on the quantitative protein levels in these tissues, on the muscle and liver glycogen levels and on some blood parameters. Accumulation of copper increased with increasing concentrations of copper which was administered orally and subcutanly. Copper accumulation in the tissues were higher in subcutan injection compared with oral injection. Among the tissues studied highest accumulation of copper was observed in liver, while accumulation was lowest in muscle tissue. Tissue protein level increased with increasing copper accumulation levels, except the muscle tissue in which a decrease was observed. In both oral and subcutan administrations, increased concentrations of copper injected caused a decrease in liver and muscle glycogen levels and an increase in sera glucose, total protein and cholesterol levels.