Uluslararası proje yönetiminde paternalistik liderliğin takım performansı ve örgütsel vatandaşlık davranışına etkileri
The effects of paternalistic leadership on team performance and organizational citizenship behavior in international project management
  1. Tez No: 449522
  2. Yazar: OĞUZCAN SAMSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU İLSEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Küreselleşme ile birlikte uluslararası proje yönetiminin artan önemi farklı kültürlerdeki paydaşların bir arada çalışmasını zorunlu kılmakta ve bu çok kültürlü ortamda istenilen performansın elde edilebilmesi için lider-proje takımı uyumunu daha da önemli hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı paternalistik liderlik ile uluslararası proje takımlarının performansı arasındaki ilişkinin ve işe tutkunluk ile kültürel değerlerin bu ilişkideki rollerinin incelenmesidir. Proje takımlarının performansı hem rol-içi (takım performansı) hem de rol-dışı (kolektif vatandaşlık davranışı) performans olarak ele alınarak proje yönetimi ve örgütsel davranış literatürleri arasında bir bağ kurulmuştur. Araştırma kapsamında Türkiye ve Almanya'da yerleşik savunma sektöründe faaliyet gösteren kurumlarda çalışan ve uluslararası projelerde görev alan 251 profesyonelin katılım sağladığı anketlerden elde edilen veriler takım seviyesinde analiz edilerek araştırma hipotezlerine yanıt aranmıştır. Elde edilen sonuçlar paternalistik liderlik ile takım performansı ve kolektif vatandaşlık davranışı arasında olumlu ilişkilerin olduğunu göstermiştir. Bunun yanısıra, işe tutkunluğun paternalistik liderlik ile takım performansı arasındaki ilişkide aracı etkisi olduğu ancak paternalistik liderlik-kolektif vatandaşlık davranışı ilişkisine aracılık etmediği tespit edilmiştir. Ayrıca kültürel olarak toplulukçu değerlere sahip Türk takımlarında paternalistik liderliğin takım performansı, kolektif vatandaşlık davranışı ve işe tutkunluk ile olumlu ilişkileri olduğu, bireyci değerlere sahip Alman takımlarda ise anlamlı etkileri olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Globalization rises the importance of international project management and the necessity of cooperation between shareholders form different cultures. In this multicultural environment leader-team compatibility is even more crucial to achieve desired performance levels. The aim of this study was to examine the relationship between paternalistic leadership and international project team performance and the roles of work engagement and national cultural values in this relationship. Project team performance was conceptualized as including both in-role (team performance) and extra-role (collective citizenship behavior) performance dimensions. Data was collected from 251 Turkish and German professionals who work in international defense projects through a questionnaire. In order to test the hypotheses of the study data was analyzed at team-level. The results showed that paternalistic leadership had positive direct relationships with both team performance and collective citizenship behavior. Furthermore, the results suggest that work engagement mediates the effect of paternalistic leadership on team performance but not on collective citizenship behavior. Additionally, paternalistic leadership had positive associations with team performance, collective citizenship behavior, and work engagement in collectivist Turkish teams, while it did not have significant effects in individualist German teams.