Mehmet İzzet Hattat (Hayatı-sanatı-eserleri)
Mehmet İzzet Hattat (His life-art-works)
  1. Tez No: 449537
  2. Yazar: ASHKN TANLAB JAMAL JAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Iraklı Türkmen Millî Şair Mehmet İzzet Hattat, XX. yüzyılda Irak'ta yetişen dev isimlerden biridir. Irak Türkmen Edebiyatının gelişimine olumlu yönde katkıda bulunmuş ve dönüm noktalarından biri olmuştur. 1929 yılında Kerkük'ün Musalla Mahallesi'nde doğan şair, yükseköğrenimini Bağdat Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde yapmıştır. Millî düşüncelerinden dolayı hayatının belli bir döneminde hapis yatmıştır. Hattat, edebiyata ilk adımını hoyratla atmış, daha sonra şiir de yazmaya başlamıştır. Şiir ve hoyratlarını daha çok halk dili ile yazmayı benimsemiştir. Şiir ve hoyrat yazarlığının yanı sıra büyük bir hat ustasıdır. Irak Türkmenlerinin millî mücadelesi yolunda birçok genci eğitmiş, yetiştirdiği şair ve hattatlarla hem hoyrat hem de hat sanatında tek başına bir okul olmuştur. Irak Türkmen Edebiyatının temel yapıtaşlarından biri olan Hattat, 1991 yılında Kerkük'te vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Iraqi Turkmen national poet Mehmet İzzet Hattat is one the names who grown up in XX. century. He contributed to Iraq Turkmen Literature's development in the positive way and it was turning point of it. Poet continued to study his higher education in the Fine Arts Institue of Baghdad University who was born in Kirkuk's Musalla district in 1929. He was in prison in the particular period of his life because of his national ideas. He began his writing with hoyrat then he wrote poems. However he wrote his poems about folk language besides that he is a big calligrapher. He taught many young Turkmens in national fighting road, he becames like e school for students he taught. He was the main teacher of Iraq Turkmen Literrature and he died at Kirkuk in 1991.