Hattat Mustafa Halim Özyazıcı hayatı, sanatı ve eserleri
Life, art and works of Mustafa Halim Özyazıcı, the calligrapher
- Tez No: 109258
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ OKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HATTAT MUSTAFA HALİM ÖZYAZICI HAYATI, SANATI ve ESERLERİ Yusuf BİLEN Danışman : Prof. Dr. Naci OKÇU 2001 - SAYFA: 79 Jüri : Prof. Dr. Naci OKÇU Şeyh Hamdullah'la başlayan Osmanlı Mektebi, Hafız Osman, İsmail Zühdi, Mustafa Rakım, Yesârî Es'ad Efendi, Yesârîzâde Mehmed İzzet Efendi, Şevki Efendi, Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Sami Efendi, Kamil Akdik, Tuğrakeş Hakkı Bey gibi şahısların kalemleriyle hat sanatının şahikasına ulaşmıştır. Hat sanatını zirveye ulaştıran hattatlar kervanına XX. Yüzyılın başlarında Halim Efendi de katılmış ve bu sanatın en güçlü kalemlerinden birisi olmuştur. Halim Efendi'yi çalışmamızın amacı, hakkında -makaleler dışında- bir çalışma yapılmayan bu büyük sanatkânn hayatını, sanatını ve tespit edebildiğimiz eserlerini değerlendirerek, sanat âlemine sunmaktır. Çalışmamızda önce, Halim Efendi ile ilgili yazılanları topladık. Bu hat dehasının dostlarına ve talebelerine ulaşmaya çalıştık. Eserlerinin bulunduğu kütüphane, müze, cami, çeşme vb. yerlere gidilerek eserlerinin bugünkü durumu tespit edildi. Özel koleksiyonlara ulaşılmaya gayret edildi. Konunun uzmanları ile devamlı surette görüşülerek fikir teatisinde bulunuldu. Sonuç olarak XX. Yüzyılı tek başına temsil edecek bir sanat seviyesinde bulunan ve sanatını öğretmekten büyük bir haz duyan, hat sanatının yeni nesillere aktarılmasında ve bu millî sanatımızın yaşatılmasında büyük bir çaba sarfeden Halim Efendi'nin dikkatle ele alınması kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS LIFE, ART and WORKS of MUSTAFA HALİM ÖZYAZICI, THE CALLIGRAPHER Yusuf BİLEN Advisor : Prof. Dr. Naci OKCU 2001 - Page : Jury : Prof. Dr. Naci OKCU The Ottoman School of calligraphy, started by Şeyh Hamdullah reached its culmination in later years by the vorks of Hafız Osman, Ismail Zühdi, Mustafa Rakım, Yesârî Es'ad Efendi, Yesârîzâde Mehmed İzzet Efendi, Şevki Efendi, Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Sami Efendi, Hakkı Bey. This train of calligraphers Was joired by Halim Efendi in the early 20 century and became one of the most skillful masters of this art. This study aims at studying the life, art and works of this great artist about which no other literature have been published thab some individual articles. Almost all of the publications about Halim Efendi were collected and had personal interviews with his friends and students. The librariers and museums where his works were kept and architectural monuments such as mosques and fountains on which his compositions were inscribed were visited for close investigations. Private collections of calligraphy were reviewed for unknown samples of his work. We have always kept contact with the experts of this art in the country for ex change of opinions. We concluded that Halim Efendi deserves extensive studies who may well represent the Ottoman school of callifraphy and who has always been eager to teach this national art to the following generations.