International transmission mechanism of unconventional monetary policy
Geleneksel olmayan para politikasının uluslararası aktarım mekanizması
- Tez No: 449574
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR HAN GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Geleneksel olmayan para politikaları özellikle 2008-09 küresel ekonomik krizi sonrası dönemde önde gelen gelişmiş ülke merkez bankaları tarafından giderek artan bir şekilde kullanılmaya başlanmış ve para politikası için yeni normal haline gelmiştir. Bu politikalar arasında özellikle niceliksel gevşeme ön plana çıkarken, bu politikaların çeşitli ekonomik göstergeler üzerindeki etkilerine ilişkin çalışmalar hızlı bir artış göstermiştir. Bu çalışmanın amacı geleneksel olmayan para politikalarının uluslararası aktarım mekanizmasını analiz ederek mevcut literatüre katkıda bulunmaktır. Bu çerçevede, niceliksel gevşeme politikalarının gelişmekte olan ülke ekonomileri üzerindeki yayılma etkilerini incelemek için iki ampirik çalışma yapılmıştır. İlk çalışmada Durbin-Hausman eşbütünleşme testi ve panel vektör otoregresif modeli kullanılarak ABD Merkez Bankası tarafından uygulanan niceliksel gevşeme politikalarının gelişmekte olan ülke ekonomilerinin makroekonomik göstergeleri üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Sonuçlar tahvil alımları ile gelişmekte olan ülke makro değişkenleri arasında uzun vadeli eşbütünleşme ilişkisi olduğunu göstermektedir. Niceliksel gevşeme politikaları devlet tahvili faizi ve enflasyonu düşürmekte, ekonomik aktiviteyi desteklemekte ve reel döviz kurunun değer kazanmasına neden olmaktadır. İkinci çalışmada, ABD tarafından uygulanan niceliksel gevşeme politikalarının gelişmekte olan ülkelerin yerel para birimi cinsinden devlet tahvili faizi üzerindeki etkisini bulmak amacıyla Arttırılmış Ortalama Grup tahmin edicisi kullanılmıştır. Sonuçlar hem merkez bankası faizi, enflasyon ve bütçe açığı gibi ülkeye özgü değişkenlerin hem de ABD tahvil faizi ve niceliksel gevşeme göstergeleri gibi küresel değişkenlerin gelişmekte olan ülkelerdeki yerel para birimi cinsinden devlet tahvili faizinin belirleyicisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The use of unconventional monetary policies by leading advanced country central banks has been accelerated especially after the global crisis of 2008-09 and become the new normal for the monetary policy. Among these policies, especially quantitative easing (QE) policy has taken the center stage and the literature concerning the effects of this policy on various economic indicators has exploded. The aim of this study is to contribute to the literature by analyzing the international transmission mechanism of unconventional monetary policy. In this context, two empirical studies are performed to analyze the spillover effects of QE policies on emerging market (EM) economies using panel data. The first study employs panel vector autoregression model and finds long run cointegration relationship between bond purchases and EM macro variables. QE implemented by Fed reduces sovereign bond yield and inflation, leads to exchange rate appreaciation and stimulates economic activity in EM economies. The second study use Augmented Mean Group (AMG) estimator that is robust to slope heterogeneity and cross section dependence. It examine the impact of QE carried out by Fed on local government bond yields in EM countries. Results show that both country specific variables such as central bank policy rate, inflation rate, budget deficit and global variables such as US bond yield and QE variables are significant determinants of domestic government bond interest rate in EM economies. The announcements regarding QE programs as well as actual bond purchases are found to lower EM bond interest rates.