An empirical assessment of the effects of fiscal devaluation on bilateral trade
Mali devalüasyonun karşılıklı dış ticarete etkileri üzerine ampirik bir değerlendirme
- Tez No: 449575
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı mali devalüasyon olgusunun karşılıklı dış ticaret üzerindeki etkilerini ampirik olarak analiz etmektir. Vergi politikası araçlarının dış rekabet gücünün kazanılmasında döviz kuru devalüasyonunun etkilerini taklit edebileceği düşüncesinin izlerini altın standardı dönemine kadar sürmek mümkündür. Ancak mali devalüasyon kavramı ile gelen yenilik maliye politikası araçlarının bütçeye yük getirmeyecek şekilde kullanılmasıdır. Bu doğrultuda, mali devalüasyon genel olarak vergi yapısının dolaysız vergilerden dolaylı vergilere, özel olarak ise işveren sigorta priminden katma değer vergisine bütçe dengesini koruyacak şekilde kaydırılmasını öngören maliye politikası seçeneğidir. Mali devalüasyon ihracatın daha ucuz sağlayarak ve ithalatın daha pahalı olmasına neden olarak dış rekabet gücünün kazanılmasında döviz kuru devalüasyonunun etkilerini taklit edebilir. Tezde, bu amaca yönelik olarak mali devalüasyonu temsil eden faktörler olarak sosyal güvenlik işveren primi ve katma değer vergisi çekim modeli çerçevesine eklemlenecektir. Ampirik model 1980-2014 dönemini ve 22 OECD ülkesini kapsayan panel veriyle ve sabit etkiler vektör ayrıştırması yöntemi ile tahmin edilecektir. Tez sonucunda, katma değer vergisi değişkenlerinin asimetrik sonuçlarına rağmen, işveren sigorta primindeki azalışın ihracatı artırıcı etkisi sebebiyle mali devalüasyonun çoklu ülke uygulamaları durumunda dış ticaret dengeleri üzerinde olumlu etkilerinin daha fazla olacağı yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Bu sonuç mali devalüasyon uygulanması durumunda uluslararası ticaretteki olumlu yayılma etkilerinin olumsuz etkilerinden daha fazla olması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The central objective of this thesis is to investigate empirically the effects of fiscal devaluation on bilateral trade. The idea of the tax policy tools to have the capability to mimic the effects of currency devaluation to gain external competitiveness dates back to gold standard age. However, the novelty that comes with the concept of a fiscal devaluation is that these fiscal policy tools are used in a budget-neutral way. Therefore, a fiscal devaluation is a fiscal policy option of a tax shift which envisages, in general terms, a shift from indirect taxes to direct taxes, and specifically, a shift from employer's social contribution to the value added taxes by preserving budget balance. A fiscal devaluation may ensure a less expensive export and a more expensive import and thus, this might result in some effects comparable to the effects of currency devaluation to gain external competitiveness. In this thesis, employers' social contribution and value added tax, which stand as the factors that represent typical fiscal devaluation, are embodied within the framework of a gravity model. The empirical model specified within this framework is applied to fixed effects vector decomposition technique in panel regressions for 22 OECD countries covering the 1980-2014 periods. The findings of this dissertation show that multilateral effects of fiscal devaluation improve trade balances due to dominant effects of reduction in employers' social contribution on export even though asymmetric results of value added tax variables might distort the success of a fiscal devaluation. This result is important as it indicates that the positive spill-over effects of a fiscal devaluation surpass the negative one.