Implications of global financial crisis on inflation targeting framework
Küresel finansal krizin enflasyon hedefleme rejimi üzerine etkileri
  1. Tez No: 319523
  2. Yazar: ÖZGE FİLİZ YAĞCIBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİNÇ YELDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Küresel finansal krizin yıkıcı etkisi sadece küresel ekonomiler üzerinde olmamıştır. Aynı zamanda, hâkim ekonomik anlayış da temellerinden sarsılmıştır. Krizden sonra hükümetler ve Merkez Bankaları tarafından uygulanan politikalar eleştiri oklarının hedefi haline gelmiş; makro ekonomik araştırmalar, finansal istikrar, uluslararası sermaye hareketleri ve döviz kuru oynaklıklarının etkileri üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu tezde, küresel ekonomik krizin enflasyon hedeflemesi rejimi üzerindeki etkileri incelenmektedir. Amaç, enflasyon hedefleme rejiminin eksikliklerini tartışmak ve rejimi geliştirme önerileri sunmaktır. Bu çerçevede, 2003-2012 yılları arası Türkiye ekonomisi için kalibre edilmiş bir küçük açık ekonomi Dinamik Stokastik Genel Denge modeli kurulmuştur. Baz alınan modele, Türkiye ekonomisi dinamiklerini daha iyi yansıtması için, uluslararası net yatırım pozisyonu (hane halkı ve girişimcinin optimizasyon problemlerine) ve dış sermaye malı ithalatı (üretim fonksiyonuna) eklenmiştir. Krizin Türkiye'ye yayılma sürecinde en etkili kanalların dış ticaret ve kredi kanalları olduğu saptandığından, yapılan eklemelerin modelin açıklayıcı gücünü büyük ölçüde arttırdığı gözlenmiştir. Buna ek olarak, Merkez Bankası'nın döviz kuru hareketlerine de karşılık vermesi durumunda üretim ve enflasyon stabilizasyonunda fayda sağlanıp sağlanmayacağını incelemek amacıyla, döviz kurlarının da dâhil edildiği bir genişletilmiş Taylor kuralı kurulmuştur. Merkez Bankası'nın geleneksel Taylor kuralı ve genişletilmiş Taylor kuralı kullandığı durumlarda enflasyon, para politikası, döviz kuru ve verimlilik şoklarına gösterdiği tepki fonksiyonları elde edilmiştir. Daha sonra, model tepkilerinin yorumlanmasında bir referans oluşturması için enflasyon, faiz oranı, GSYH ve döviz kurunun endojen değişken olarak kullanıldığı bir Vektör Otoregresif analizi yapılmıştır. Son olarak, model bulguları ve Vektör Otoregresif bulguları karşılaştırılmış ve genişletilmiş Taylor kuralının iş döngüsü dalgalanmalarını, geleneksel Taylor kuralına nazaran yumuşattığı fakat bazı durumlarda Merkez Bankası'nı enflasyon ve çıktı açığı arasında tercih yapmaya ittiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aside from its devastating effects on global economy, global financial crisis has also shaken the mainstream economic theory. After the crisis, policies implemented by governments and Central Banks, issues of financial stability, impacts of international capital flows and exchange rates have become the center of macroeconomic research. This thesis examines the impact of global financial crisis on the IT framework. The aim is to discuss the imperfections and defections in the framework and propose extensions. In this context, a small open economy DSGE model, calibrated for Turkey during 2003-2012 is proposed. The base model is extended to capture dynamics of Turkish economy better. Since, trade and credit channels of transmission mechanism of crisis are the most powerful channels for the contagion of the crisis to Turkish economy, inclusion of net international investment position (to the problems of households and entrepreneurs) and imported capital good (to the production function) strengthen the explanatory power of the model considerably. Moreover, to address whether allowing Central Bank to respond exchange rates yields gains in terms of output and inflation stabilization, an augmented Taylor rule which incorporates exchange rates is constructed. Responses under the benchmark model where Central Bank uses a traditional Taylor rule and an augmented Taylor rule are obtained. To provide a reference in interpreting the findings of the model, a Vector Auto Regression analysis is performed with interest rates, inflation, output level and exchange rates as endogenous variables. Finally, results of the model experiment and VAR are compared. The results indicate that, the model with the augmented Taylor rule can help to smooth business cycle fluctuations more effectively than conventional Taylor rule but, in some cases, Central Bank may encounter with a tradeoff between output gap and inflation.