AR-GE harcamalarının ekonomik büyümeye etkisi: Bir literatür incelemesi
Effects of R&D expenditures on economic growth: A literature survey
  1. Tez No: 449583
  2. Yazar: BİLAL ÜNVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
1980'li yıllardan itibaren teknolojik gelişmenin içsel olarak belirlendiği büyüme modelleri araştırma-geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerinin ekonomik büyümedeki rolünü göstermiştir. Bu modeller büyük ölçekli ekonomilerin uzun dönemde daha büyük oranlarda büyüdüğünü ortaya koymaktadır. Bu modellerde öngörülen ölçek etkisi ampirik olarak desteklenemediğinden 1990'lı yıllarda ikinci nesil içsel büyüme modelleri geliştirilmiştir. Bu tezde, teorik literatürdeki Ar-Ge ve ekonomik büyüme ilişkisi birinci ve ikinci nesil içsel büyüme teorileri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu ilişkiye yönelik ampirik çalışmalar ve bulguları incelenmiş ve temel istatistikler çerçevesinde dünyada ve Türkiye'de Ar-Ge harcamaları analizi yapılmıştır. Literatürde Türkiye örneğinde yapılan ampirik çalışmaların genel olarak tek katmanlı olarak değerlendirildiği ve nedensellik ile eşbütünleşme testlerine dayandığı tespit edilmiştir. Özellikle Türkiye örneğinde ikinci nesil teorik yaklaşımları da dikkate alan kapsamlı ampirik çalışmaların yapılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The growth models encompassing technological development endogenously have shown the role of research and development (R&D) on economic growth. These models reveal that large-scale economies grow at a greater rate in the long run, known as scale effect. Since the predicted scale effect in these models cannot be empirically supported, second-generation endogenous growth models were developed in 1990s. In this thesis, theoretical literature on the relationship between R&D and economic growth is evaluated within the first and second generation endogenous growth theories. Also, empirical studies and findings related to this relationship are examined. An analysis of R&D expenditures in Turkey and in the world is carried out using some basic statistics over time. In the literature, it is observed that the empirical studies on the subject for the case of Turkey have generally adopted less elaborated techniques based on causality and cointegration tests. It is important to carry out more comprehensive empirical studies specifically focusing on Turkish economy that take into account second generation theoretical approaches.