Diasporic identity in Russian Azerbaijanis
Rusyalı Azerbaycanlıların Diaspora kimliği
- Tez No: 449582
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANAR SOMUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez Rusya'daki Azerbaycan diasporasını ve diasporanın kimlik bileşenlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Rusya'daki Azerbaycan diasporasının kimlik oluşumunu incelemek amacıyla birincisi, diaspora kavramına ilişkin farklı görüşler ve diasporanın kimlik, etnisite ve göç kavramlarıyla olan ilişkisi incelenmiştir. Rusya'daki Azerbaycan diasporasını analiz edebilmek için Sheffer'ın etnik-diaspora kavramı tezde kullanılmıştır. İkincisi, Kafkasya'ya dair tarihsel boyutlarıyla birlikte genel bir bakış sergilenmiştir. Üçüncü olarak, Azerbaycan'daki kimlik meselesi ve Azerbaycanlıların hem ulusal hem de diaspora kimliğinde etkili olan ideolojiler ortaya konulmuştur. Bununla birlikte, Azerbaycanlıların hem ulusal hem de diasporik kimliğinin şekillenmesinde çok önemli bir etkisi olması nedeniyle Karabağ Meselesi ve Hocalı Katliamının kimlik üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Dördüncüsü, dünya üzerindeki Azerbaycan diasporası ve Azerbaycan Hükümetinin diaspora politikaları ortaya konulmuştur. Tezde, Moskova ve Saint Petersburg şehirlerinde Azerbaycanlı aydınlar ve diaspora temsilcileriyle yapılan yarı-yapılandırılmış mülakatlar temel alınmıştır. Rusya'daki Azerbaycanlı göçmenlerin ve diasporanın yapısı mülakatlar aracılığıyla tahlil edilmiştir. Özellikle 5. bölümde Rusya'daki diasporanın kimlik bileşenlerini ve diaspora Azerbaycanlıların bakış açısını kavramak için mülakatlardan faydalanılmıştır. Tezin ortaya koyduğu iddiaya göre, Rusya'daki Azerbaycanlıların diaspora kimliğinin bileşenleri Türkçülük, Avrasyacılık ve Azerbaycancılık ideolojilerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the Azerbaijani diaspora in Russia and its components in the formation of the diasporic identity. In order to examine the identity formation of the Azerbaijani diaspora in Russia; firstly, various opinions on diaspora and the relation of diaspora with identity, ethnicity and migration are discussed. The ethno-national diaspora concept of Sheffer is also used in the thesis to analyze the Azerbaijani diaspora in Russia. Secondly, the general outlook of the Caucasus with historical dimensions is articulated. Thirdly, the identity issue in Azerbaijan as well as various ideologies which are effective in the formation of the national and the diasporic identity of Azerbaijanis is deeply exhibited. Besides that, the impacts of the Karabakh issue and the Khojaly Massacre on the identity are scrutinized due to being effective in the shaping of both national and diasporic identity of Azerbaijanis. Fourthly, Azerbaijani diaspora across the world and diaspora politics of the Azerbaijani government are displayed. The thesis is based on semi-structured interviews with the Azerbaijani intellectuals and representatives of the diaspora organizations in Moscow and Saint Petersburg. In this respect, the dynamics and structure of Azerbaijani migrations and the diaspora in Russia are examined through the interviews. The interviews are particularly used in the fifth chapter in order to understand the identity components of the diaspora and views of the diasporic Azerbaijanis in Russia. The thesis argues that the components of the diasporic identity in Russian Azerbaijanis consist of the ideologies of Turkism, Eurasianism as well as Azerbaijanism.