Trakya bölgesindeki Anadolu güzel sanatlar liselerindeki flüt eğitiminin incelenmesi
An investigation of flute education in Anadolu fine arts lyceums in thrace region
  1. Tez No: 449634
  2. Yazar: MERVE ÇOKAMAY
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ AKBAROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma Trakya Bölgesi'nde bulunan Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'ndeki flüt eğitiminin durumunun ortaya konmasını amaçlamaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde, kuramsal çerçeveyi oluşturmak için, müzik eğitimi, flüt eğitimi ve flütün tarihçesine yer verilmiştir. Daha sonra ilk olarak Trakya Bölgesindeki Güzel Sanatlar Liseleri hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde Trakya Bölgesindeki Güzel Sanatlar Liselerindeki flüt öğretmenlerinin flüt eğitimine ilişkin görüşleri alınmış ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda Trakya Bölgesindeki Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde fiziki imkanların iyileştirilmesi beklentisinin yanı sıra öğretim programının tekrar gözden geçirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Ayrıca flüt öğretmenlerinin akademik olarak yükselmeleri konusunda teşvik edilmeleri; öğretmen ve öğrencilerin konser, dinleti, sempozyum ve çalıştay gibi faaliyetlere daha çok katılmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to make a statement about the flute education at the Anadolu Fine Arts Lyceums in Thrace Region. In the introduction, music education, flute education and the history of flute are explained in order. Then information on Anadolu Fine Arts Lyceums in Trace Region is given in the first part. The second part consists of interviews with flute teachers of the lyceums, and their evaluation. As a result of the research, it is observed that physical facilities are expected to be in better shape and it is believed that the teaching program should be renewed. In addition it is suggested that the flute teachers should be encouraged to improve their academic studies and the flute students' attendance to concerts, symposiums and workshops.