Antik Yunan'dan günümüze Avrupa'da yurttaşlık kavramının dönüşümü
From the ancient Greece to nowadays transformation of the citizenship concept
- Tez No: 449635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tezin amacı Yurttaşlık kavramının tarihi gelişim sürecini ele almak ve ulus-üstü alanda yurttaşlık kavramının bulunduğu son aşamaya ışık tutmaktır. Konunun oldukça geniş olması sebebiyle bu çalışmada uluslar arası ilişkiler, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, siyaset bilimi gibi farklı disiplinlerden faydalanılmıştır.Yurttaşlık kavramının Antik Yunan'dan günümüze geçirdiği değişim ve kazandığı nitelikler pek çok çalışmada ele alınmıştır. Söz konusu çalışmalarda da yurttaşlık kavramının terimsel anlamından yola çıkılarak ilk olarak Antik Yunan Polis Devletlerinden başlamak üzere, Roma Dönemi, Orta Çağ Feodal Dönem, Ulus Devlet Dönemi sırasıyla ele alınmıştır. Bu çalışmada yurttaşlık kavramının Antik Yunan'dan günümüze kadar geçirdiği değişim incelenecek olup, yurttaşlık kavramı kimlik kavramı üzerinden değerlendirilecektir. Ayrıca ulus üstü yapılanma birimi Avrupa Birliği'nin yapısı ele alınarak çeşitli anayasalarda yurttaşlık kavramı ifadeleri karşılaştırılacak ve ulus üstü yurttaşlık kavramının varlığı sorgulanacaktır. Uygulamalarda ise bu yönü inceleyen pek çok çalışma bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to examine historical development of the concept of citizenship and to illuminate the final stage in which the concept of supra-national citizenship. İs due to the comprehensiveness of the subject, broad range of several disciplines is referred to within the thesis such as international relationship, sociology, anthropology,archeology, political science. There are several studies in theory and practice in regard with the differences between the ancient Greek concept of citizenship to contemporary multicultural citizenship. In the theoretical studies, the concept of citizenship is examined the road from the terminological meaning of citizenship. In this study, the concept of the citizenship is estimated with this terminological meaning and is examined chronogically in the early city-states of ancient Greece, Roman Empire, During Europian Middle Ages, and the modern idea of the citizenship in nation-state. In addition, the concept of the citizenship is estimated in supra-national area with supra-national structuring.