Türk bestecilerin senfonik eserlerindeki korno sololarının incelenmesi
Research on french horn solos in Turkish composers' symphonic compositions
  1. Tez No: 449633
  2. Yazar: BAHADIR ÇOKAMAY
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ AKBAROV
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, Türk Bestecilerin belirlenen senfonik eserlerindeki korno sololarını incelemeyi amaçlamaktadır. Korno sanatçı ve eğitimcilere internet yoluyla ulaşılarak bir dizi anket sorusu sorulmuş ve bu sorulara verilen yanıtlarla eserler belirlenmiştir. Belirlenen senfonik eserler, korno sanatçı ve eğitimcilerinin yorumlarına dayalı olarak incelenmiştir. Araştırmanın giriş bölümünde, kornonun tanımı ve tarihçesi ayrıca Türkiye'de çok sesli müziğin gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Türk bestecilerin senfonik eserlerinde yer alan korno sololarına ilişkin korno sanatçıları ve eğitimcilerinin görüşlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Türk bestecilerin senfonik eserlerinde yer alan korno soloları örnekler verilerek incelenmiştir. Araştırmanın sonucu olarak; korno sanatçıları ve eğitimcilerinin aldıkları korno eğitimi ile bu eserlerin devamlılık ya da paralellik sağlamadığı, daha önce katıldıkları orkestra sınavlarında bu eserlerden pasajların sorulmadığı görülmektedir. Ayrıca Türk Bestecilerin belirlenen senfonik eserlerinde korno için yazılan solo ve partilerinin melodi çizgisi önde ve güçlük düzeyi yüksek olduğu ve Çağdaş Müzikte kullanılan bouche, surdin, glissando ve flatterzunge gibi tekniklerin dışında geleneksel kullanımın dışına çıkılmadığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a research on an anthology from French horn solos of Turkish composers' symphonic repertoire that horn players and candidates may come across. At first, some survey questions were asked to horn players and educators and then repertoire was compiled in accordance with their answers. Thereafter the determined symphonic compositions were analyzed with respect to the horn players' and educators' comments. In the introduction there is information about the definition and history of French horn and the development of symphonic music in Turkey. The first part contains information on the horn players' and educators' approaches to horn solos in Turkish composers' symphonic compositions. In the second part, horn solos in Turkish composers' symphonic compositions are evaluated with examples. As a result it is observed that the horn solos of the Turkish composers' symphonic compositions have been included neither in horn education programs nor at orchestral auditions. In addition it is stated that the horn solos and parts are employed as melodic accompaniment and technically advanced. However 20th. Century modern techniques are rarely used except bouche, surdin, glissando ve flatterzunge. Key