İsmail Mahir Efendi: hayatı ve faaliyetleri
Life and activities of: Sir İsmail Mahir
  1. Tez No: 449659
  2. Yazar: DAVUT AY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET ÖĞRETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Tarih, Biography, Political Science, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırmanın konusu; Kastamonulu eğitimci ve İttihat ve Terakki Partisi Kastamonu Mebusu İsmail Mahir Efendi'nin hayatı ve çalışmalarıdır. Bu çalışmada İsmail Mahir Efendi'nin hayatı ve eğitimciliği yönü ile özellikle milletvekilliği yaptığı dönemlerdeki çalışmaları üzerinde durulmuştur. Türk tarihine genel olarak bakıldığında eserleri ve faaliyetleri ile büyük işler yapan insanların zaman içinde unutulduğu gözlemlenmektedir. İsmail Mahir Efendi de eğitimciliği yanında mecliste farklı alanlarda yapmış olduğu konuşmalar ve sunmuş olduğu öneriler ile Kastamonu tarihinde özel bir yere sahiptir. Yapılan bu çalışma, Kastamonulu bir siyasetçinin meclis çatısı altında yaptığı faaliyetlerinin ve kurumlaşmış olan düşüncelerinin toplu olarak verilmesi bakımından mühimdir.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is the life and works of İsmail Mahir Efendi, Kastamonu deputy of Party of Union and Progress. His life, educationist character and particularly, works during the period of being deputy are examined in this study. In general sense, it is observed that most of the important historical characters, their works and services are forgotten in due course in Turkish history. Likewise, İsmail Mahir Efendi also has a notable place in history of Kastamonu with his various speeches and proposals in the parliament beside his educationist side. This study is important in terms of understanding the services under the frame of the parliament and systematized opinions of a politician from Kastamonu.