Örgütsel bağlılık ve Dinar belediyesi çalışanlarının örgüte bağlılıkları
Municipality of employees organizational commitment and organizational commitment Dinar
- Tez No: 449699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN PAPATYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüz iş hayatının en fazla öne çıkan özelliği, örgütlerin başarısında insan sermayesinin oynadığı kilit roldür. Yeni kamu yönetimi anlayışında vatandaş işletmecilikte olduğu gibi müşteri olarak kabul edilmektedir. Kaliteli hizmette müşteri memnuniyetini arttıran bir etkendir. Bu yüzden yerel yöneticiler, hizmet üreten insan sermayelerini ne derecede verimli kullanırlarsa, siyasi rekabet ortamında tekrar göreve gelmeleri o derece kolaylaşacaktır. Örgütlerin başarısında insan sermayesinin bu kadar ön plana çıkması, örgüt ve çalışan arasında işbirliği ve sadakate dayalı yeni ilişkiler geliştirmektir. Bu noktada, örgütsel bağlılık ön plana çıkmaktadır.Bu çalışma teorik ve uygulama olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Teorik bölümde; örgütsel bağlılık kavramı, unsurları, benzer kavramlarla ilişkileri, önemi, örgütsel bağlılığı yaklaşımları ve örgütsel bağlılığın sonuçları ele alınmıştır. Uygulama bölümünde ise, Dinar Belediyesi çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri saptanmış ve örgütsel bağlılıkları ile demografik özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket seçilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 16.0 programında analiz edilmiştir. Araştırmada güvenilirlik, frekans, tanımlayıcı istatistik, t-testi, Anova varyans ve Regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most prominent feature of today's business world, the success of organizations play a key role that human capital. The new public management concept of citizens as well as the customer is considered to be in management. Quality service is a factor in increasing customer satisfaction. Therefore, local administrators, service-producing human capital efficiently make use of to what extent, political, highly competitive environment, it will be easier to come to work again. So much to the fore of human capital in the success of organizations, and cooperation between the organization and working to develop new relationships based on loyalty. At this point, organizational commitment to come to the fore.This study consists of two parts: theory and practice. Theoretical section, the concept of organizational commitment, elements, concepts like relationships, the importance of organizational loyalty and organizational commitment results are discussed approaches. In the application part, employees of the Municipality of Dinar organizational commitment levels were identified and examined the relationship between demographic characteristics with organizational commitment. Questionnaire was chosen as a method of data collection. The data obtained were analyzed using SPSS 16.0 program. Research, reliability, frequency, descriptive statistics, t-test, ANOVA and regression analysis of variance was used.