Political instrumentalization of commemorations of the Çanakkale victory
Çanakkale zaferi anma törenlerinin siyasal açıdan araçsallaştırılması
  1. Tez No: 449721
  2. Yazar: ARZIK ÖZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada Çanakkale Savaşı anma törenleri milliyetçilik kavramı ve törenlerin yapısı çerçevesinde incelenmektedir. Çalışma kapsamında özellikle resmi törenlerdeki söylemler incelenmiştir. Anlatıların, resmi dökümanların, meclis tutanaklarının, gazete makalelerinin incelenmesi sonucu Çanakkale Zaferi anma törenlerinin farklı siyasi partiler, gruplar ve/ veya iktidar partileri tarafından dönemin iç siyasetine veya dünyadaki gelişmelere bağlı olarak siyasal açıdan araçsallaştırıldığı sonucuna varılmıştır. Çanakkale Zaferi anma törenlerine milliyetçilik ile törenler arasındaki ilişkiden yola çıkılarak bakıldığında, bu anma törenlerinin ortak hafıza oluşturma, milli kimlik oluşturma ve iktidarın meşruiyetini artırma açısından da araçsallaştırıldığını sonucuna varılmaktadır. Ayrıca, törenler farklı siyasi gruplar tarafından birbirlerini eleştirmeleri için araç olarak kullanılmıştır. Taraflar ya da oyuncular değişse de (solcu, sağcı, laik vb.) Çanakkale Savaşı ve Çanakkale Zaferi anma törenleri siyasi oyuncular açısından araçsallaştırılma özelliklerini korumuştur. TBMM tutanaklarının, kitapların ve makalelerin incelenmesi sonucu Çanakkale Savaşı törenlerinin dönemin hükümetinin veya devletin amaçları doğrultusunda araçsallaştırıldığı savunulmaktadır. Tezin esas bulgusu 18 Mart Çanakkale Zaferi Anma Törenlerinin iktidar tarafından vatandaşlarına kendi uygun gördüğü bir kimlik inşa ederek meşruiyetini artırmak ve kimliğini güçlendirmek için araçsallaştırıldığı yönündedir. Kronolojik incelemeler sonucu 1934'te törenlere atfedilen önemin Boğazların kontrolünü tekrar ele geçirilmesi sürecinde arttığı belirlenmiştir. Törenlere atfedilen önem 2000lerde daha da artmış ve törenlere uluslararası bir kimlik kazandırılmaya çalışılmıştır. Tezin bir diğer bulgusu ise Çanakkale Savaşı'nın ve anma törenlerinin muhafazakar kesim tarafından din ile ilişkilendirildiği ve törenlerin dini söylem üzerinden yapılması gerektiğini savunduklarıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis questions the commemoration ceremonies of the Battle of Çanakkale within the context of the relationship between nationalism and commemorations. The dominant discourse that comes out in the official ceremonies has been examined in detail. By analyzing the narratives and public discourses, it argues that the commemorations of the Battle of Çanakkale have been instrumentalized by different political parties, political groups or the governing forces depending upon the internal politics and the development in the world of the particular era. By conceptualizing the ceremonies within the framework of the connection between nationalism and the commemorations, it is asserted that the commemoration of the Battle of Çanakkale has been used in order to create collective memory, national identity and building legitimacy. Moreover, the governing forces have mostly used or abused the commemoration ceremonies and the narrative of the Battle of Çanakkale to criticize the others. Although the actors have changed (leftists, rightists, extremists, seculars) the Battle of Çanakkale has sustained its position as a criticism point for the political actors. Upon a detailed research of newspapers, the Great National Assembly?s proceedings, books, and articles, it is argued that the commemorations of the Battle of Çanakkale help to serve the goals set by the state or the government of the particular period. Hence, the 18 March commemorations seems to have provided a tool which the governing power used to legitimize and boost its identity by re-constructing the suitable memory and identity that it deems appropriate for the citizens. Moreover, with the change in 1934 and the efforts to take the control of the Straits, an emphasis commenced to be made on the internationalization of the ceremonies, and these efforts gained speed in 2000s. Finally, it is demonstrated that the Battle of Çanakkale is identified by the conservative circles, or the conservative youth groups using religious elements with sacredness and a certain method of ceremonies is defined involving prayers.