Çalışan kadınların cinsiyet ayrımcılığına yönelik algıları: Bursa dokuma sanayii örneği
The perceptions of working women in gender-based discrimination: Bursa weawing industry sample
  1. Tez No: 449727
  2. Yazar: BAHAR ARABACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.ENGİN SANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kadınların tarihsel süreç içinde, gerek toplumsal yapının değişmesi, eğitim seviyesinin artması ve ortaya çıkan yeni çalışma biçimlerinin etkisiyle gerekse de uluslararası örgütler ve hükümetler tarafından alınan yasal önlemler sayesinde, çalışma hayatında artan oranlarda yer alması, cinsiyete dayalı ayrımcılık konusunun önemini arttırmaktadır.Çalışan kadının cinsiyet ayrımcılığına yönelik algıları adlı araştırmamızın hareket noktasını, toplumun cinsiyetlere atfettiği geleneksel roller ve bu rollerin sosyalleşme sürecinde bireyler tarafından içselleştirilmesiyle, toplumsal yapıya yerleşmiş olan ataerkil kalıpların etkisiyle, çalışma hayatında işe alma, işe yerleştirme, ücretlerin belirlenmesi, terfi/yükselme ve işten çıkarma konularında cinsiyet esaslı ayrımcılık uygulamaları ve kadınların ayrımcılığı algılama düzeyleri oluşturmaktadır.Çalışma hayatında, çalışan kadınlara uygulanan cinsiyete dayalı ayrımcılık ve çalışan kadınların bu yöndeki algılarının belirlenmesi yönündeki çalışmamızda, konu ile ilgili literatür taraması yapılıp konu teorik olarak ele alınmış ve çalışma alan araştırmasıyla desteklenmiştir. Kadınların yoğun olarak istihdam edildiği dokuma işkolunda, Bursa' da yapılan alan araştırması sonucunda, kadın çalışanların ayrımcılığı algılama düzeylerinin düşük olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the historical process, either because of the change of social structure, increase in education level, and the effect of the emergence of new forms of work or because of legal precautions taken by international organizations and governments, women have been in business life increasingly and so this raises the importance of the investigation of gender-based discrimination.The perception of working women in gender-based discrimination, traditional roles the society attaches to the gender and by internalizing these roles by individuals in the process of socialization and by the influence of patriarchal patterns located in social structure, gender-based discrimination practices in the fields of recruitment in working life, placement, determination of wages, promotion / rise and dismissal from work as well as women?s perception of discrimination levels consist of the starting point of our research.Literature research has been done about gender-based discrimination applied to working women in business life and determination of perception of working women in this issue and it has been considered theoretically as well as the research has been supported by field survey work. As a result of field research in Bursa for the business segments of weaving in which women are employed intensely, and it has been put forth that women workers? perception of discrimination level is low.