Desire of the impossible; A cultural reading of fantastic cinema
İmkansızı arzulamak; Fantastik sinemanın kültürel bir okuması
  1. Tez No: 449744
  2. Yazar: ZEYNEP GÖKAY ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRAY KOLLUOGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada 20. yüzyılda ortaya çıkan yeni bir kırılganlığı tanımlamak amacıyla fantastik sinema ele alınacaktır. Modern toplumlar 19. yüzyılda geç kapitalizm ve tüketim toplumunun yükselmesi ile yeni bir kültürel üretime neden olan toplumdaki mistik ve büyülü kavramların yok olması ve sekülerleşme süreçlerinden geçmiş ve bu süreçler kısaca post modern üretim şekli olarak tanımlayabileceğimiz yeni bir tür kültürel üretimin doğmasına sebep olmuştur. Aynı şekilde mistik ve doğaüstü etkilerin kültürel alandan elini çekmesi ile yeni bir form olarak fantastik sanat imkansızın bir oyunu olan öz biçimine kavuşarak yeniden ortaya çıkmıştır. Fantastik anlatıma olan ilgi büyüyerek çoğalmış ve 20. yüzyılın özneleri bu sinematik tecrübeden daha önce hiç olmadığı kadar çok zevk almaya başlamışlardır. Çalışmanın ana amacı, dolayısıyla, fantastiğin alanındaki bariz ilgi artışını derinlemesine anlamak ve fantastik biçime ve etkilerine dayanarak bu yoğunlaşan ilginin bir okumasını yapmaktır.Fantezinin zaruri tanımı fiziksel dünyamızın temel kurallarını tersine çevirmek, gerçekliğimizdeki mümkün olanı eğmek ve bükmek veya basitçe imkansızın oyununa isnat etmektedir. Bu tanım göz önünde tutulduğunda, alandaki ürünler kendi içlerinde her ne kadar bu öğeler premodern, modern ve postmodern nitelikte olsalar dahi olağanüstü, esrarengiz veya öykünmeci öğeleri ayrı ayrı veya bir arada bulundurabilmektedirler. Farklı dönemlere ait bu öğelerin bir arada bulunabildiği fantastik sinema, imkansızlık olarak algıladıklarımıza paralel olarak özneyi konumlandıran sosyal ve politik temsillerin bir kaynağı olarak görev görür ve bize içinde barındırdığı dönemleri araştırma olanağı sağlar.Çağdaş mitolojik fantezi, izleyiciye mitolojilerden alınan kahramanların günümüzün çekici fantastik hikayelerin içine yerleştirilmelerini gösterirken, en popüler ana akım ürünler olan süper kahraman filmleri genellikle öykünmeci öğeleri izleyiciye sunarak neoliberal ideolojinin dirençli söylemini yansıtarak ayakta ve işlevsel tutulmasına destek verir. Fantezi, ya huzursuz öznelere bir uyarı alarmı ya da uysal öznelerin gözünde baskın ideolojilerin pekiştirilmesi sonucunu doğurur; bunu başka dünyaların mümkün olduğunu göstererek ya da imkansızın altını çizen ideolojileri gümüş bir tabakta sunarak basitçe imkansızın başarıldığını imgesel alanda bize sunar.
Özet (Çeviri)
In this study the fantastic cinema will be investigated in order to define a new kind of vulnerability of the subjects in late 20th century. With the 19th century, the modern societies faced a process of disenchantment and secularization that resulted in a new mode of cultural production in the wake of late or consumerist capitalism which simply refers to that of postmodern mode of production. Accordingly, with the depletion of the mystical and supernatural forces within the cultural sphere, a new form of fantastic art that re-emerged as its true form as the game of the impossible has arisen. There was a growing interest in fantastic narratives; subjects of the late 20th century enjoyed the fantastic cinematic experience more than ever before. The main aim of my work, therefore, is to grasp this obvious boom in the field of the fantastic in depth and read it in regard to the mode and the effect of the fantastic.Fantasy sine qua non refers to the reversal of the ground rules of our physical world, twisting and bending what is possible in our reality or simply the game of the impossible. Given this definition, particular products of the field may include marvelous, uncanny or mimetic elements separately or at once, even though these elements roughly correspond to the pre-modern, modern and the postmodern essence. The fantastic cinema, in which these elements of particular periods of history may coexist, is a source for social and political representations that positions the subject in parallel to what we conceive as impossibility and allows one to investigate the shifts inherent.While contemporary mythological fantasy displays how our heroes derived from mythologies and attractively placed in fantastic narratives of today, the heroic and imaginative fantastic narratives, as the most popular mainstream products, offer mostly the mimetic elements and reflect the strong discourse of the neoliberal ideology keeping it up and running. Either offering a wake-up call for disturbed agents or a reinforcement of dominant ideologies for docile subjects of the Fantasy, fantastic fiction may serve us the impossibility merely achieved in the imaginary order or to show us that `another world is possible? with the representations that serve the ideologies on a silver platter reinforcing the impossibility.