The relationship between perceived quality of life and coping skills in individuals regarding fertility problems
Doğurganlık sorunu yaşayan bireylerde algılanan hayat kalitesi ve baş etme becerileri arasındaki ilişki
- Tez No: 449794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE SART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı doğurganlık sorunu yaşayan bireylerdeki algılanan hayat kalitesi ve baş etme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. İstanbul'daki özel bir klinikten, Kasım 2011 ve Mart 2012 tarihleri arasındaki dönemde doğurganlık sorunu yaşayan 72 kadın ve 50 erkekten veri toplanmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen demografik form, FertiQol Doğurganlık Sorunları Yaşayan Kişiler için Hayat Kalitesi Ölçeği ve COMPI Baş Etme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Bunun yanında, doğurganlık sorunlarıyla baş etme becerilerini daha derinlemesine anlayabilmek için onbeş kadınla görüşmeler yapılmıştır.Erkeklerin hayat kalitesinin tüm altı kümede kadınlardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Cinsiyet farkı göz önüne alındığında, üç kümenin ortalamalarında istatiski olarak anlamlı farklılık bulunmuştur; duygusal (ort kadın=85.45, ort erkek=98.45, t = -3.46, p < .05), akıl/beden (ort kadın=96.86, ort erkek=105.74, t = -2.42, p < .05), hoşgörülebilirlik (ort kadın=87.62, ort erkek=98.75, t = -3.35, p < .05).Dört baş etme becerisinden sadece anlam üzerine kurulu baş etme becerisini, erkekler kadınlardan daha çok kullanmıştır (ort erkek=2.89, ort kadın=2.58). Cinsiyet farkı göz önüne alındığında iki baş etme stratejisinde istatistiki olarak anlamlı farklılık bulunmuştur; aktif yüzleşme (ort kadın=2.20, ort erkek=1.80, t = 3.51, p < .05) ve anlam üzerine kurulu baş etme (ort kadın=2.58, ort erkek=2.89, t = -2.31, p < .05). Görüşmelerde ise, kadınların en çok aktif yüzleşme, en az pasif kaçınma baş etme berilerinin kullandıkları görülmüştür.Pasif kaçınma baş etme stratejisi duygusal (r = -.37), akıl/beden (r = -.35) ve sosyal (r = -.31) hayat kalitesi kümeleriyle negatif ilişkili bulunmuştur (p < .01). Aktif kaçınma baş etme stratejisi duygusal (r = -.53), akıl/beden (r = -.44), ilişki (r = -.27), sosyal (r = -.50) ve hoşgörülebilirlik (r = -.28) hayat kalitesi kümeleriyle negatif ilişkili bulunmuştur (p < .01). Aktif yüzleşme baş etme becerisi akıl/beden kümesiyle negatif ilişkili bulunmuştur (r = -.19, p < .05). Anlam üzerine kurulu baş etme stratejisi ilişki kümesiyle olumlu ilişkili bulunmuştur (r = .28, p < .01).Araştırma sonuçlarının ışığında, doğurganlık sorunu yaşayan bireylerin baş etme becerilerini ve hayat kalitelerini geliştirebilmek için danışmanlık hizmeti sağlanmasına ihtiyaç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationship between perceived quality of life and coping skills in individuals with fertility problems. Data was collected from 72 females and 50 males with fertility problems during the period of between November 2011 and March 2012 at a private clinic in İstanbul. The Demographic Information Form developed by the researcher, FertiQol Quality of Life Questionnaire and COMPI Coping Strategy Scales were the instruments of the current study. In addition to these, in-depth interviews were conducted by fifteen females in order to gain a deeper understanding of coping skills they used for fertility problems.It was found that overall males? scores were higher than females? scores in all six domains of quality of life. When gender differences were taken into account, there were statistically significant mean differences in three domains: emotional (M female = 85.45, M male = 98.45, t = -3.46, p < .05), mind/body (M female = 96.8, M male = 105.74, t = -2.42, p < .05) and tolerability (M female = 87.62, M male = 98.75, t = -3.35, p < .05).Among four strategies of coping only in meaning based, males? overall mean scores were higher than females? scores (M male = 2.89, M female = 2.58). When gender differences were taken into account, there were significant mean differences on two coping strategy scores; active confronting (M female = 2.20, M male = 1.80, t = 3.51, p < .05) and meaning based (M female = 2.58, M male = 2.89, t = -2.31, p < .05). However, interviews conducted by fifteen women showed that active confronting coping was the strategy most frequently used by females whereas passive avoidance was the least frequently used.Passive avoidance strategy was found to be negatively associated with emotional (r = -.37), mind/body (r = -.35) and social (r = -.31) domains of quality of life (p < .01). Active avoidance coping strategy was negatively related to emotional (r = -.53), mind/body (r = -.44), relational (r = -.27), social (r = -.50) and tolerability (r = -.28) domains of quality of life (p < .01). Active confronting coping strategy was found to be negatively associated with mind/body domain of quality of life (r = -.19, p < .05). Meaning based coping strategy was positively related to relational domain of quality of life (r = .28, p < .01).In the light of the study results, it can be said that individuals with fertility problems need to be provided with counseling in order to improve their coping strategies and quality of life.