Kistik Fibrozis tanısı alan çocuk ve ergenlerde depresyonu yordayıcı faktörler ve D vitamini düzeyleri
  1. Tez No: 525944
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE PERDAHLI FİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kistik fibrozis (KF) özellikle akciğer olmak üzere çok sayıda organı tutan, zaman zaman alevlenmelerin olduğu, hastane yatışının sık olduğu, zaman alıcı tedavi gerektiren, hayatı tehdit edici genetik bir hastalıktır. Hastalığın ağır seyretmesi, tedavi sürecinin zorluğu çocuk ve ergenleri ruhsal açıdan etkileyebilmektedir. KF'li hastalarda yapılan anksiyete ve depresyon çalışmalarında genelde psikolojik stres yaygınlığı yüksek olarak bulunmaktadır. Son yıllarda vitamin D eksikliğinin depresyon gelişimindeki rolü üzerine çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Vitamin D eksikliği KF hastalarında yaygın görülen bir durumdur. KF hastalarında D vitamini düzeyleri ve depresyon arasındaki ilişki ile ilgili kısıtlı sayıda çalışmaya rastlanmaktadır. Bu çalışmada 8-16 yaş arası KF tanılı çocuk ve ergenlerin eşlik eden psikiyatrik hastalık durumlarının, yaşam kalitelerinin, algıladıkları sosyal destek düzeylerinin, baş etme becerilerinin, D vitamini düzeylerinin değerlendirilmesi ve depresyon eş tanı durumunu yordayan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. KF'li çocuklar ile yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş sağlıklı kontroller karşılaştırılmıştır. Çalışma grubunda 32 kişi, kontrol grubunda 33 kişi vardır. Olguların sosyodemografik özellikleri ayrıntılı bir formla, klinik değerlendirilmeleri Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY-T) (K-SADS) ile değerlendirildi. Çocukların zeka düzeyini değerlendirmek için WISC-R testi uygulandı. Çocuk ve ergenlere Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Çocuklar İçin Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği (SDDÖ), Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği (ÇATÖ) verildi. Çocukların başa çıkma tutumlarının değerlendirilmesi için Çocuklar İçin Başa Çıkma Yolları Ölçeği (KIDCOPE), yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi için Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) verildi. Katılımcıların ebeveynlerine Başa çıkma tutumlarını değerlendirme ölçeği (COPE), Çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği-Ebeveyn formu (ÇİYKÖ-E) verildi. Olguların D vitamini düzeyleri dosyalarından öğrenildi. Çalışmanın bulgularına göre KF tanılı çocuklarda kontrol grubundaki çocuklara göre daha yüksek oranda psikopatoloji saptanmıştır. KF grubunda depresyon daha fazla gözlense de istatistiksel olarak anlamlı değildir. Bu çalışmada KF'li çocuklarda hastalık şiddetinin fazla olması, hastane yatışının süresin uzun olması ve sayısının fazla olması, okula ara verilmesi, anksiyete bozukluğunun olması, evde çekirdek aile dışında yaşayanların olmasının, beslenme sorununun bulunması depresyonu arttırdığı saptanmıştır. Ebeveyn başa çıkma tutumlarından kabul mekanizması, çocuk başa çıkma stillerinden öfke ve suçlama mekanizmasının, duygusal odaklı başa çıkma tutumunun fazla kullanılması KF'li bireylerde depresyon gelişimine etki ettiği bulunmuştur. D vitamini düzeyinin depresyon ve diğer psikopatolojiler üzerine etkisi bulunmamıştır. Çalışmamızda KF'li bireylerin yaşam kalitesinin kontrol grubuna göre daha kötü olduğu, depresif belirtinin düşük olan yaşam kalitesini daha da düşürebileceği saptanmıştır. Çalışmada yaşam kalitesini; algılanan sosyal desteğin, baş etme tutumunun etkileyebileceği tespit edilmiştir. Ayrıca algılanan sosyal destek ile depresyon ölçeği puanlarının ilişkili olduğu bulunmuştur. Kistik fibrozisli çocuklarda psikopatoloji gelişimini etkileyen faktörlerin daha büyük gruplarla çalışılması gereklidir. KF'li çocukların tıbbi takip ve tedavisi sürmekteyken psikolojik ihtiyaçları gözden kaçabilmektedir. KF açısından izlemi sürdüren ekibin çocuklardaki olası psikiyatrik belirtilere dikkat etmesinin ve gerektiğinde çocukların psikiyatrik değerlendirme için yönlendirilmelerinin hastaların yararına olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Cystic fibrosis is a life threatening genetic disease that affects mostly the lungs, but also other organs, requires time consuming treatment. It also involves frequent exacerbations and frequent hospitalization. Due to the severity of the disease and the difficulty of the treatment process children and adolescent can be affected psychologically. Studies evaluating depression and anxiety in patients with CF have generally found a high prevalence of psychological distress. Numerous studies have been conducted on the role of vitamin D deficiency in the development of depression in recent years. Vitamin D deficiency is a common condition in CF patients. There is a limited number of studies on the relationship between vitamin D levels and depression in CF patients. This study aims to evaluate coexisting psychiatric disorders, coping skills, perceived social support, levels of vitamin D, and quality of life in a group of children and adolescent with CF between 8-16 years and also to investigate the factors that may possibly predict the co-morbidity of depression. We also compared these findings with a control group of similar age and sex. The study group consisted of 32 children with CF and 33 healthy children. Socio-demographic characteristics of the participants were assessed by a detailed form. Clinical psychiatric diagnoses were established by using the Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia Present and Lifetime Version. IQ assessments were made by using Wechsler Intelligence Scale for Children-Revised. All subjects completed Children's Depression Inventory, Screen for Child Anxiety and Related Disorders and Perceived Social Support Rating Scale. In order to evaluate coping styles of the children and quality of life perceived by the children, the participants completed KIDCOPE and Pediatric Quality of Life Questionnare, respectively. The parents of the participants completed COPE and Pediatric Quality of Life Questionnare to assess coping styles of parents and quality of life of children. Vitamin D levels of the cases were gathered from the files. According to findings of the study, children with CF were found to have higher psychopathology than children in the control group. Although depression was more common in the CF group, It was not statistically significant. We found that factors such as high level of disease severity, long period of hospitalization, interruption of the school, presence of anxiety disorder, nutritional problems, and living in extended family seemed to contribute to the development of depression in children and adolescents with CF. Excessive use of emotion-oriented coping strategies like anger and blame mechanisms by the children and acceptance as a coping strategy by the parents have been found to increase the risk of depression risk in individuals with CF. There was no effect of vitamin D levels on the depression or any psychopathology. In our study, the quality of life of the CF individuals was worse than that of the control group, and the depressive symptoms might have lowered the quality of life. There was significant relation between perceived social support, coping styles and quality of life of children with CF. The depression scale scores were correlated with perceived social support scores. Factors affecting the development of psychopathology in children with cystic fibrosis must be studied with larger groups. Psychological needs of the children with CF can be undervalued during the medical evaluation and treatment process. We can suggest that many patients will benefit if the medical team watches out for possible psychiatric manifestations, so that they can be consulted for psychiatric evaluation when necessary.