Yönetsel girişimcilik yönelimi ve örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisi
Relationship between managerial entreprenuership orientation and organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 449806
  2. Yazar: CEYHUN TALİBOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma da öncelikle yönetsel girişimcilik yönelimi ile örgütsel vatandaşlık davranışı boyutları arasındaki ilişki incelenmiştir. Yapılan analizler sonrasında girşimcilik yöneliminin örgütsel vatandaşlık davranışı ile ilişkili olduğu tespit edilen boyutlarının nedensellik analizi sonucunda bu değikenleri ne kadar etkilediği/açıkladığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan regresyon analizi stepwise yöntemine göre elde edilen sonuçlarda iki temel model çözümlemesine ulaşılmıştır. Bunlar yenilik boyutu ile özgecilik ve üst yönetim desteği ile onu açıklayan sivil erdem boyutlarıdır. Literatürde bu boyutlara ilişkin yeterli amprik kanıt olmamasına karşılık bu çalışmada temel iki boyutun ilişkisinin kanıtlanması önemlidir.
Özet (Çeviri)
At the outset in this study were examined the relationships of dimensions of both managerial entreprenuership orientation and organizational citizenship behavior. After counducted analysis of the related dimensions of the managerial entreprenuership orientation with the organizational citizenship behavior, then we tried to found out how they were affected/determined by those variables via regresion analysis. According to the result of stepwise regresion analyze we reached to the two basic solution models. As follows those models contained the innovation dimension which was determined by altruisim and the upper managment support which was explained by the civic virtue dimension. Even though there are a few emprical findings about the relationships of those dimensions, it was important to us to prove their relationships in this study.