Ahmet Paşa, Necâti Bey ve Şeyhülislâm Yahyâ Divânları'nda cemiyet
Society in the Divans of Ahmet Pasha, Necati Bey and Shaykh al-Islam Yahya
- Tez No: 449844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET?Ahmet Paşa, Necâti Bey ve Şeyhülislâm Yahyâ Divanları'nda Cemiyet? başlığı altında yapılan bu çalışma, klasik Türk şiirinin en önemli şairleri içerisinde olan Ahmet Paşa, Necâti Bey ve Şeyhülislâm Yahyâ Divanları'nda cemiyet bahsinin incelenip karşılaştırılması ile oluşturulmuştur.XV. yüzyılda yaşamış olan Ahmet Paşa ve Necâti Bey ile XVI. yüzyılın ikinci ve XVII. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan Şeyhülislâm Yahyâ'nın Divanları, klasik Türk şiirinin en değerli eserleri arasında bulunmaktadır.Bu çalışmada, bahsi geçen divanlardaki Osmanlı cemiyeti ile ilgili unsurlar öncelikle bağımsız kaynaklar göz önüne alınarak incelenmiş ve bu unsurlarla ilgili bir ön bilgi verilmiştir. Daha sonra şairlerin Akçağ Yayınları ve MEB Yayınları'ndan çıkan divanları temel alınarak bu unsurlarla ilgili beyitler tespit edilmiş ve tespit edilen beyitler ışığında şairlerin bu unsurları şiirlerine nasıl yansıttıkları açıklanmaya çalışılmıştır. Her unsurla ilgili tespit edilen beyitlerden en az bir tanesi, nesre ve günümüz Türkçesine çevrilmiştir. Çalışmanın bu kısmında, ismi geçen şairlerin divanları üstünde daha önceden yapılmış tahlil çalışmalarından istifade edilmiştir. Son olarak da şairlerin bu unsurları nasıl işledikleriyle ilgili benzerlik ve farklılıklara temas edilerek karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study was constituted by comparing and examining of the mention of association in the the most important poets of the classical Turkish poetry; Ahmet Pasha, Necâti Bey, Shaykh al-Islam Yahya Divans under the title of ? Society in the Divans of Ahmet Pasha, Necati Bey and Shaykh al-Islam Yahya?.The Divans of Ahmet Pasha and Necati Bey, who lived in the XV. century, and Shaykh al-Islam Yahya, who lived in the second half of the XVI. and first half of the XVII. century, are among the most valuable works of Classical Turkish Poetry.In this study, the elements concerning with Ottoman society mentioned in the Divans were examined primarily taking into account of independent sources and a briefing was given. Later couplets were identified concerning with the elements on the basis of Divans of the poets published by Akçağ and it was tried to be explained how the poets reflected the elements to the poems in the light of the couplets. At least one of the couplets concerning with each element was translated into the prose and living Turkish. In this part of the study, previous works of analysis, on the Divans of the poets mentioned above, were significantly benefited. Finally, a comparative study was made by contacting about the similarities and differences concerning about how the poets used these elements.