Performing different: 'cruel' intentions in contemporary performing arts works from Istanbul
Farklı performansı: İstanbul'dan çağdaş gösterim sanatları örneklerinde vahşi niyetler
  1. Tez No: 449843
  2. Yazar: DAMLA EKİN TOKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TEKİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eleştiri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez Antonin Artaud'nun ?vahşet tiyatrosu? üstüne yazılarından devşirdiği `vahşi niyetler' sorunsalını, performans sanatlarında biçimsel bir stratejiye işaret edecek şekilde tartışır. Belirlenen vahşi niyetlerin Gilles Deleuze'ün felsefesi aracılığıyla incelenmesi, performans sanatlarına temsil dışı, etkilinim yaratan, düşünce üreten, ve makinik işlemler olarak yaklaşmaya olanak tanıyan araçları sağlayan `farklı performansı'nı mümkün kılarak, performans sanatlarının aktif bir etken olarak tanımlanmasına imkan verir. Performans sanatları için öngörülen bu potansiyel işlemler İstanbul'da 2011-2012 sezonu sürecinde sergilenen üç performans üzerinden örneklendirilir.Artaud'nun teorilerine odaklanan ikinci bölüm, performans sanatlarında vahşi niyetleri temsilin kaldırılması, görünümlerin yok edilmesi, başat dillere karşı duruş, ve alışılagelenin yıkımı olarak belirler. Sonraki bölüm, Deleuze'ün kavramlarından faydalanarak bu vahşi niyetleri virtüel üretimler, metafizik etkiler, ifade ve seyirciyle karşılaşmaları içeren pratik ve işlemsel önermeler halinde geliştirir. Dördüncü bölümde, önceki bölümlerde geliştirilen yaklaşım ışığında üç farklı performans incelenir. Bu performanslar, kategorik çeşitlilikleri dışında, ?Labirentler? kavramsal, ?Sen balık değilsin ki?? ifadesel ve ?Yala Ama Yutma? toplumsal olmak üzere, vahşetin ve farklılaşmanın çeşitli performanslarını ortaya koyarlar.Bu tez, performans sanatlarında ?farklı performansı? potansiyelini üretimde deneysellik, alımlamada aktif katılım ve toplumu dönüştürme etkinliğini kapsayacak şekilde ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
This thesis treats the notion of `cruel intentions? adapted from Antonin Artaud?s writings on ?the theatre of cruelty? as a stylistic strategy in performing arts. The elaboration of these cruel intentions, via the philosophy of Gilles Deleuze, enables one to establish performing arts as an active agent of `performing different,? providing the means to approach it as a non-representational, affective, thoughtful, and machinic operation. These potential operations assigned to performing arts were exemplified by three performances presented in İstanbul during the 2011-2012 season.The second chapter, focusing on the theories of Artaud, specifies cruel intentions within performing arts in terms of demolition of representation, destruction of appearances, distrust in major languages, and destruction of the habitual. The following chapter develops these cruel intentions into practical and operative propositions, submitting to Deleuzian concepts, as virtual productions, metaphysical forces, expression, and encounters of audience. Following the approach developed in the previous chapters, in Chapter Four, three distinct performance works are analyzed. Apart from the disciplinary variety, these performances arrive at displaying divergent performances of cruelty and differentiation, namely, a conceptual one in ?Labirentler? (Labyrinths), an expressive one in ?Sen balık değilsin ki?? (You?re not a fish after all) and a societal one in ?Yala Ama Yutma? (Lick But Don?t Swallow).This thesis emphasizes the potential for performing different within performing arts, in terms of experimentation in production, active involvement in reception and agency to transform the society.