Politics of purity and pollution
Temizlik ve kirliliğin politikası
  1. Tez No: 449880
  2. Yazar: HATİCE ESRA MESCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. FERDA KEMAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Tarih, Anthropology, Sociology, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın hedefi, altlarında yatan temizlik sistemlerini, bu sistemlerin nasıl işlediğini, ne şekilde toplumsal olarak kabul edilebilir olanla kabul edilebilir olmayan arasındaki sınırı çizdiğini ve dışarıdan normal olanın sınırlarına yapılan müdahaleyle ne şekilde başa çıktığını anlamak amacıyla temizlik, saflık ve kirliliğe ilişkin düşünce, inanış ve pratikleri problematize etmektir. Ayrıca temizlik sistemlerinin, kabul edilebilir olanın sınırları içerisindeki etkileşimleri nasıl şekillendirdiğini, kirliliği ortadan kaldırmak için ne gibi ritüeller sunduğunu anlamak bu çalışmanın amaçları arasındadır. Bunu gerçekleştirmek için dini kaynaklı ve seküler temizlik sistemleri tarihsel süreç içerisinde ele alınmıştır. Bunların yanı sıra farklı temizlik sistemleri arasındaki etkileşim, belirli bir temizlik sistemine ait kategoriler ve ritüellerin nasıl devraldığı ortaya koymak amacıyla işlenmiştir. Son olarak, günümüz dünyasında ve özellikle bugünün Türkiye?sinde bu sistemlerin rolü tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at problematizing the ideas, beliefs and practices related to purity, impurity and cleaning in order to see the underlying purity systems; how these systems work to demarcate the line between socially acceptable and unacceptable and how they handle any intrusion from outside the limits of the normal. It is also among the aims of this study to understand how the purity systems shape the interactions within the limits of acceptable, which rituals they offer to undo any impurity. To achieve these aims, the religious purity systems and the secular ones are discussed through a historical approach. Also the interaction between different purity systems is discussed to reveal how they inherit the categories and rituals from other purity systems. Ultimately, the role of these systems in contemporary world and in particular in today's Turkey is discussed.