Neo-nationalist representation of Turkish 68 and its loss: The case of Türksolu
Türkiye '68'inin ve kaybının neo-nasyonalist temsili: Türksolu örneği
- Tez No: 449879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEREN ÖZSELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez, TürkSolu dergisi üzerinden, Türkiye '68'inin özgül bir neo-nasyonalist temsiliyet biçimini çalışmaktadır. Tezde, TürkSolu'nun neo-nasyonalist '68 temsilinin belli bir kayıp algısı üzerine kurulan ve 2000lere özgü olduğu öne sürülen temel bir psişik ekonominin yansıması olduğu öne sürülmektedir. Bu tez, Svetlena Boym'un“restoratif nostalji”kavramsallaştırmasını benimseyerek, TurkSolu `nun `bozulmamış köken' fantazisini imal etmek üzere anlatılaştıran özne olarak ortaya çıktığını iddia etmektedir. TürkSolu?nun bu anlatı stratejisi temel bir zamansallık algısına dayalı faşist bir fantazi-senaryo üzerine kurulmuştur: Bu anlatıda, bir zamanlar sahip olunan topluluğun tözsel/organik bütünlüğü, Batı?nın müdahaleleriyle kaybedilmiştir. Bu tez, Türkiye`68?inin neo-nasyonalist temsilinin, bu fantazmatik anlatının bir uzantısı olduğunu ileri sürmektedir: Bu temsilde, milliyetçi-Atatürkçü '68,“Batı-yanlısı, komprador”solun etkileri yüzünden kaybedilmiştir. Bu çalışma, TurkSolu?nun narsisistik topluluk fantazisinin Öteki'nin arzusunun muammasıyla (Millet ne istiyor? Kürtler ne istiyor?) ve Türkiye'nin kolonyal geçmişinin fazla-yakınlığıyla karşılaşmanın sonucu olarak olarak ortaya çıkan anksiyeteye karşı bir tepki olduğunu iddia etmektedir. Bir Efendi figürü olarak Atatürk etrafında örgütlendiği düşünülen Türkiye `68'inin restoratif nostaljik idealizasyonu, aslında, anksiyeteyle yüzleşmekten kaçınmaya dayalı bir stratejinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bu tez ayrıca, TurkSolu'nun genel ruhsal yapısının Anne (Millet)'in arzusuna bağlı eril bir fantaziyi açığa çıkardığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies a specific form of neo-nationalist representation of Turkish 68 around the journal, TurkSolu (TurkishLeft) which, I argue, reflects a certain psychic economy in Turkish politics in 2000s, centered on a certain conception of loss. Adopting Svetlena Boym?s conceptualization of“restorative nostalgia”, this thesis argues that TurkSolu emerges as a narrativizing being in order to fabricate a fantasy of 'uncontaminated origin'. This narrative strategy dwells on a fascist fantasy-scenario of a certain temporality: The substantial/organic unity of community was possessed and then lost due to disruptions from the West. This thesis tries to show that neo-nationalist representation of Turkish '68 is an extension of this fantasmatic narrative whereby a mythical nationalist-Ataturkist '68 is lost due to the effects of a“pro-western, comprador”left. This thesis claims that TurkSolu's narcissistic fantasy of Home is a reaction against the affective intrusion of anxiety that results from encountering the enigma of the Other's desire (What does the Nation want? What do the Kurds really want?), and the overproximity of Turkey's colonial history. Restorative nostalgic idealization of Turkish '68 organized around the Master figure of Ataturk actually emerges as a strategy of avoidance of encountering anxiety. This thesis also argues that TurkSolu's general psychic structure reveals a certain masculine fantasy related to the Desire of the Nation (Mother).