Sağlık sektöründe ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında hasta sağlığına etki eden faktörlerin çalışanlar açısından algılanma farklılıkları
Perception differences of factors affecting patient's health in pre-operation, intra-operation and post operation periods among employees
  1. Tez No: 449916
  2. Yazar: MESUT DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık sektöründe ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında hasta sağlığına etki eden faktörlerin çalışanlar açısından algılanma farklılıklarının incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan sağlık personeli oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilmiş 286 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formları literatür taraması sonucunda araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Veri analizi SPSS 16 paket programında yapılmıştır. Araştırma sonucunda sağlık personelinin ameliyat öncesi, sırasında ve sonrasındaki sürece oldukça fazla önem verdiği tespit edilmiştir. Ameliyathane personeli ameliyatın başarılı şekilde sonuçlanması için gerekli kuralların yerine getirilmesi gerektiğini savunmaktadır. Ayrıca araştırmada hekimlerin ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında; anestezi hekimlerinin ameliyat öncesi ve sırasındaki ameliyat süreç algıları diğer sağlık personeline göre daha yüksektir. Anahtar Kelimeler : Ameliyat Süreci, Hasta Sağlığı, Sağlık Personeli
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the health sector staffs' differences in terms of their perceptions toward the factors affecting patient's health in pre the pre-operative, intraoperative and postoperative processes. The population of the study consists of the 286 health workers working at Okmeydanı Research and Training Hospital. The population of the study was chosen by simple random sampling. As a data collection tool, questionnaires were used. The questionnaires were formed by the researchers as a result of literature review. The data collection analysis tool was SPSS 16 software program. As a result of the study, ıt was found that health staff give importance to the pre the pre-operative, intraoperative and postoperative processes. The surgery staff has defended the necessity of the required rules to be carried out in order to have a successful performed surgery. Furthermore, in the present study it was revealed that the doctors' and anesthesia physicians' perceptions towards the factors affecting patients' health in pre-operative, intraoperative and postoperative processes are higher when compared other health care practitioners. Key Words : Surgical Process, Patient Health, Health Staff