Avrupa Birliği'nde alternatif sağlık politikasının AB müktesebatı çerçevesinde incelenmesi
Alternative health policy in the European Union the EU acquis within the framework of the examination of the
- Tez No: 450020
 - Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CANBOLAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Avrupa Birliği Avrupa'da yer alan 6 devletin birlik altında toplanmasıyla kuruldu. Bir üst otorite kurarak bu devletlerin aldığı kararların uygulanması ve alınan kararların tüm üye ülkelerce kabul edilip uygulanması mantığıyla Avrupa Birliği'ni oluşturdular. Çalışmada kaynak taraması tekniği ve tarihçi metot esas alınmıştır. Birliğin amacı sadece bir güvenlik projesiydi. Savaşları önlemek, üye devletlerin barış ve huzurunu sağlamak, vatandaşların daha kaliteli bir yaşam sürdürebilmesi amacı ile kurulmuştu. topluluğa yeni devletlerde eklenmeye devam etti. Ekonomik ve parasal birliğin oluşturulması birliğin sonraki hedefi idi. Malların, hizmetlerin, sermayenin serbest dolaşımı, adalet, güvenlik, eğitim-kültür, gıda, bilim ve araştırma gibi siyasi, ekonomik, sosyal konular Avrupa Birliği'nin müktesebat konuları arasında yer aldı. Sağlık müktesebat konuları arasında yer almamasına rağmen diğer bütün konuların sağlıkla ilgisi bulunmaktadır. Birliğin müktesebat konuları incelendiğinde alternatif bir sağlık politikasının var olduğu görülmektedir. Anahtar Kelimeler : Avrupa Birliği, Sağlık, AB Müktesebatı
Özet (Çeviri)
The European Union was founded on the collection under 6 states in the European union. The implementation of decisions taken by the government to establish a high authority and implementation of the decisions taken was accepted by all member states of the European Union formed by logic. To avoid war, to ensure peace and security of member states, citizens continue to be established with the aim of a better quality of life. He continued to add new states to the community. The creation of economic and monetary union was the next target of the union. of goods, services, free movement of capital, justice, security, education and culture, food, science and research as political, economic and social issues were among the topics of the European Union acquis. Although not included in the acquis health issues are of interest to all the other healt hissues. The issue of the Union acquis is seen that there is an alternative health policy is examined. Key Words : The European Inion, Health, AB the Acquis