Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde ilaç, sarf ve demirbaş yönetimi Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi uygulama örneği
Medical, consumer and demi̇rbaş administrative Bursa Medicine and Dental Health Center application examples in the hospitals constituted to the health ministry of health
  1. Tez No: 450019
  2. Yazar: İNAN EMRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sağlık kuruluşlarının en önemli hedeflerinden biri de sahip olduğu kaynakları etkin ve verimli bir şekilde kullanabilmesidir. Sağlık kuruluşları efektif ve zamanında hizmet verebilmek için kuşkusuz malzemeye ihtiyaç duymaktadır. Günümüzde kalitenin giderek arttığı hastanelerde malzeme kuruluşun bütçesinde önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan çalışmada kaynak taraması tekniği ve tarihçi metot esas alınmıştır. Kar elde etmeyi hedeflemeyen işletmeler adına da yönetim ve yönetimin etkinliği benzer biçimde önemli bir etken olduğu izlenmektedir. Özellikle çağımızda örgütsel yönetimler ve akademik çevreler tarafından özümsenmiş olan modern yönetim yaklaşımlarının etkin uygulandığı örgütsel yapılarda verimliliği arttırmada en etkili faktörlerden olduğu izlenmektedir. Bu sebeple örgüt karar mekanizmasının zamanla yönetim sürecinin yaşadığı farklılıkları iyi belirlemesi, bünyesine en iyi şekilde uyum gösterecek şekilde bu değişime ayak uydurması gerekir. Anahtar Kelimeler : Bursa Ağız ve DiĢ Sağlığı Merkezi, Hastane, Malzeme Yönetimi, Stok Yönetimi
Özet (Çeviri)
One of the main objectives of the hospitals that have the ability to use resources effectively and efficiently. Supplies of hospitals to be able to provide timely and effective service they provide. If material costs constitute a significant portion of the total hospital budget. This study based on historian method and literature review. The management and the effectiveness of management for non- profit organizations is seen as an important concept to the same extent. Especially today, when the effective implementation of organizational management and modern management approach adopted by academia in increasing productivity in the organizational structure seems to be the most important variable. Therefore, changes in the management process when the organization where decision-makers better perception of him in a way that will best suit must be adapted to this change.