Suriye müziğinin tarihsel gelişiminde vurmalı sazların yeri
Percussion instruments place in Syria music of milestones
  1. Tez No: 450031
  2. Yazar: MOHAMAD ALFADEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKE BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ritim sadece, özellikle müzik için değil hayatımızda dahi en önemli unsurlarından biridir. Nasıl ki, doğanın içersinde bir düzen ve aheng söz konusu ise, insan kalbi dahi bir ritmik çalışma sergiliyorsa, müziği de müzik yapan içindeki aynı uyumdur. Bu ahengin adı ise ritimdir. Birbirinden çok uzak ve farklı müzik kültürleri içinde dahi en kalabalık aileyi vurmalı çalgılar ailesi oluşturmaktadır. Bu zenginlik ve yoğunluğu Caz müziğinde, Arap müziğinde ve Türk müziğinde hatta daha uzak Doğu müziklerinde de görmek mümkündür. İnsanlıgım gelişim sürecinde bunu en eski kültürlerden başlayarak görebiliriz. Müzik vurmalı çalgılar ve onların doğurduğu ritim ile başlamıştır demek yanlış olmaz. Özellikle vurmalı çalgılar anlamında zengin olan kültürlerde, ritmik çeşitlilik ilaveten bir özgünlük oluşturmaktadır. Bu çalışmada amaç edindiğim ise, Suriye Müziği içinde vurmalı çalgılara dair çeşitliliği ve diğer müzik kültürleri ile ilgili etkileşimini göstermeye çalıştım. Suriye Müziği'nin esas özgünlüğün bu zenginlikten kaynaklandağını ifade ettim. Anahtar Kelimeler : Vurmalı çalgılar, Suriye müziği, Suriye şarkılar, Def, Ritim
Özet (Çeviri)
Rhythm is one of the most important elements in our lives, not for music in particular. Just as there is order and harmony in nature, human heart displays rhythmic work, what makes musicis Rhythmic harmonic patterns . Even if in very remote and different music cultures, The percussion family instruments make up the largest family. It is possible to see such richness and intensity in Jazz, Arabic music and Turkish music, even farther Oriental music. During the evolution of mankind, we can see this starting from the most ancient cultures. It would not be wrong to say that music started with percussion instruments and rhythm that arose from them. Rhythmic diversity creates an additional originality in cultures rich in the meaning of percussion instruments in particular. intend to show variety concerning regarding percussion instruments in Syrian Music and interaction with other musical cultures in this study. I expressed that main originality of Syrian Music arises from such richness. Key words : Percussion, Syria music, Syria songs, Def, Rhythm .