Çağlar boyunca klarnet çalgısının gelişimi
Development of the clarinet throughout history
- Tez No: 450030
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKE BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada klarnetin ortaya çıkışından günümüzdeki formunu alana kadar geçirdiği değişimler incelenmiş ve bu enstrümanın özellikleri üzerinde teknik açıdan durulmuştur. Klarnetin temel bölümleri ile çeşitli klarnet türleri detaylı olarak ele alınmıştır. Ayrıca klarnet üretiminin tarihsel süreç içerisinde nasıl geliştiği araştırılmış ve elde edilen bilgiler paylaşılmıştır.Tarih boyunca klarnet için yazılan en önemli eserler ile en önemli klarnetistler araştırılmış ve klarnetin günümüzde bir orkestra çalgısı ve solo çalgı olarak önemi üzerinde durulmuştur. Klarnet üzerine yazılmış Türkçe kaynakların yetersizliğinden dolayı bu çalışmanın müzik alanında öğrenim gören öğrencilere ve bu alandaki araştırmacılara iyi bir kaynak olmasını diliyorum. Anahtar kelimeler : Klarnet, üfleme çalgılar, Chalumeau, Si bemol, Oktav
Özet (Çeviri)
In this study the transformations of clarinet throughout history has been examined and it has been focused on technical aspects of the instrument. The main parts of the clarinet and various types of the instrument has been discussed and the production of the instrument has been investigated. It has been given information on transformation of these production techniques throughout the history. The most significant compositions which has been composed for the clarinet, the most important composers and most famous clarinetists of musical history has been investigated. The importance of the clarinet has been emphasized as a solo instrument and also as an orchestral instrument. Due to the lack of the ressources in Turkish language which gives detailed information about the clarinet i hope this study to be a fundamental resource to researchers and students. Keywords : Clarinet, Wind instrument, Chalumeau, B flat , Octave