Görsel tüketim nesnesi olarak motif
Motif as a visual consumption object
- Tez No: 450032
 - Danışmanlar: DOÇ. GÜLÇİN ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tarihsel olarak motif, bir dönemi tanımlayan ve toplumu ortak bir yörüngeye yerleştiren, bunu yaparken de bireysel eğilimlere özgürlük tanıyan bir zaman dilimi olarak okunabilir. Motiflerin yaşam tarzıyla bağlantısı, kavramsal olarak günümüzde ne anlama geldiği, güncel durumlarla etkileşimleri açıklanmaya çalışılarak başlar. Üretilen işler ve motif arasındaki bağlantılar kurularak, motifin sanat bağlamındaki kullanımı üzerine araştırmalar yapılmıştır. Yöntem olarak, motif konusu tarihsel ve kavramsal olarak araştırılmış, sanat tarihiyle ilişkilendirmesi yapılmış ve bu konuyla ilgili işler üretmiş sanatçılar ve eserleriyle ilgili örnekler ile birlikte, bunun kendi işlerim üzerindeki etkileri yorumlanmıştır ANAHTAR KELİMELER: Motif, Dönem, Toplum, Sanat, Kavramsal
Özet (Çeviri)
Historically, the motif, a period defined and put into orbit a common society, while it also recognizes the freedom of the individual trends can be read as a time zone. Connection between the lifestyle and the motif, and what it means as a concept in our days, start with trying to explain the current status of interaction. The links between the work produced and established motifs, the motifs in the context of the art research on the use has been made. As a method, motif issue has been researched historically and conceptually also has been associated with art history and its impact on my works has been interpreted with the artists and their works KEY WORDS: Motif, Period, Common Society, Art, Conceptually