Türkiye-Belarus münasebetleri (1991-2014)
Turkey-Belarus relations (1991-2014)
- Tez No: 450034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS KEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tarihi boyunca birçok devlet tarafından işgal edilen, yıkıma uğrayan, milyonlarca vatandaşını kaybeden ve yedi kez devlet kuran Belarus Cumhuriyeti, haklı mücadelesiyle nihayetinde bağımsız bir devlet olarak dünya devletleri arasındaki yerini aldı (25 Ağustos 1991). Türkiye Cumhuriyeti uluslararası arenada Belarus'un bağımsızlığını tanıyan ilk devlet oldu (16 Aralık 1991). İki ülke arasındaki ilk resmî ilişkiler 1992 yılında Minsk'te Türk Büyükelçiliği'nin açılmasıyla başladı ve günümüzde diplomasi, ekonomi, eğitim, kültür alanlarında gelişmeye devam etmektedir. Ayrıca münasebetlerin tesisinden günümüze kadar pek çok karma evlilik gerçekleştirildi. Karma evlilikler sayesinde sentez bir toplum yaratılmakta ve bu durum iki ülke ilişkilerine önemli katkı sağlamaktadır. Sayıları 30.000 kadar olan ve Belarus'ta yaşayan Belarus Tatarları da iki ülke arasında köprü görevi görmektedir. Sonuç olarak iki ülke arasında sorun bulunmadığı gibi ilişkiler muhtelif başlıklarda istikrarlı bir şekilde gelişmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Türkiye-Belarus İlişkileri, SSCB, Belarus, Belarus Tatarları, Karma Evlilik, Bavul Ticareti, Turizm
Özet (Çeviri)
Republic of Belarus which was occupied, devastated by many state throughout its history, lost millions of citizens and established the state seven times eventually took place among the states of the world as an independent state with the legitimate struggle (25 August 1991). Republic of Turkey was the first state to recognize the independence of Belarus in the international arena (16 December 1991). The first official relations between the two countries began with opening of the Turkish Embassy in Minsk in 1992 and today continue to evolve in the areas of diplomacy, economy, education and culture. Also from the begining of relations until today were performed many mixed marriages. Thanks to mixed marriages are created a synthesis society and this situation provides a significant contribution to bilateral relations. The numbers 30.000 Belarusian Tatars living in Belarus and Tatars serve as a bridge between the two countries. As a result, there isn't a problem between the two countries and relationships are developing in a stable manner in various titles. KEYWORDS: Turkey-Belarus Relations, USSR, Belarus, Belarussian Tatars, Mixed Marriage, Shuttle Trade, Tourism