Çağdaş sanat sorunları dersi; Amaç, içerik, yöntem ve uygulamalarına ilişkin öğrenci ve öğretim üyesi görüşleri
Problems of contemporary art courses; Purpose, content, methods and applications for the students and faculty member comments
- Tez No: 450094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAFİYE ÖZLEM ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çağdaş Sanatlar dünyada ve ülkemizde kendini sürekli güncelleyen ve geliştiren, geliştirmeye de devam eden kavramlardır. Bugün çağdaş sanat denilince, yalnızca bir sanat kavramı değil, eğitimi ve öğretimi de kapsayan geniş bir anlam bütünlüğü de akla gelmektedir. Birçok disiplini de içinde barındıran hatta birleştiren çağdaş sanatlar günümüz de Çağdaş Sanat Sorunları dersi içeriğinde ele alınmaktadır. Çağdaş sanat sorunları dersi, çağdaş sanatın ana sorunlarını ele alarak modernizimden postmodernizme geçiş sürecinde sanat, sanatçı, yapıt ve sanat ortamı ilişkilerini yeni estetik değerler bazında ele alıp analiz etmek amacındadır. Böylesine önemli kuramsal bir dersin yüksek lisans düzeyindeki etkililiği ve aynı zamanda öğrencilerin uygulamalarıyla olan ilişkiselliği araştırmaya değer bir konudur. Özellikle ders içerik, amaç, yöntem ve teknikleri tüm diğer eğitim alanlarında olduğu gibi sanat eğitiminde de etkililiğin ana bileşenlerini oluşturmaktadır. Çağdaş sanat sorunları derisi; öğrencilerin sanata bakış açılarını genişletirken, sanata yorum katma ve eleştirebilme yetisi kazandırmak, hayal gücünü geliştirmek, kendi tarz ve üslupları ile sanata yaklaşımlarını sağlamak, geçmiş ve gelecek arasında bir köprü oluşturmak, ileriye dönük araştırma teknikleri öğretmek dersin hedeflerindendir. Çağdaş sanatlar teknolojinin ilerlemesi ile farklı anlamlar ve yollar ile kendini yenilemektedir. Bununla birlikte teknolojinin gelişmesiyle de bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Yapılan bu çalışmada Çağdaş Sanat Sorunları dersine ülkemizde öğrenciler ve öğretim elemanlarının bakış açısına, Çağdaş sanat sorunlarının anlaşılması ya da genel sorunların nasıl algılandığı, yapılan öğrenci anketi ve dersin öğretim elemanı ile diğer öğretim elemanlarının görüşleri ile tespit edilmeye çalışmıştır. Anahtar Kelimeler : Çağdaş Sanat Sorunları
Özet (Çeviri)
Contemporary Arts, in the world and in our country continuous self-updating and renewing, concepts that continue to develop. Today, contemporary art is mentioned, not only an artistic concept, including education and training, it refers to a broad sense of integrity. Many disciplines within hosting, combining contemporary arts, today Contemporary Art Issues course go about. Contemporary art problems lesson, it discusses the main issues of contemporary art, the transition from modernism to postmodernism in the arts, artists, art works and media relations, in some aesthetic values and it aims to analyze. An important theoretical lessons, effectiveness in the master's level and at the same time, students practice interrelations is an issue worth investigating. Specifically, this course content, objectives, methods and techniques, as in all other education branch constitute the main component of the effectiveness of arts education. Contemporary art problems lessons; Students expand their vision of art to gain the ability to add art review and criticize, develop imagination, provide approaches and styles of art with their own style, to build a bridge between past and future, teach prospective research techniques, In lesson of the target.Contemporary arts advancement of technology with it renews itself through different means and ways. With the development of technology some issues have been brought up. Made in this study, Problems of Contemporary Art course students and lecturers of our country perspective, An understanding of the problems of contemporary art or the perception of the general problem, The student survey done and the course instructor with It has tried to determine the opinions of the other instructors. Key Words : Problems Of Contemporary Art.