Cumhuriyet Dönemi felsefe öğretim programlarının program geliştirmenin temel öğeleri kapsamında değerlendirilmesi
The evaluation of the Republican era philosophy teachings within the basic program developing elements
- Tez No: 450211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN KOÇ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Cumhuriyet döneminde uygulanmış; 1924, 1935, 1950, 1976, 1985, 1993 ve 2009 olmak üzere yedi tane felsefe öğretim programı vardır. Program geliştirme sürecinin hedef, içerik, eğitim durumları ve ölçme-değerlendirme olmak üzere dört temel öğesi bulunmaktadır. Yapılan çalışmada, Cumhuriyet döneminde uygulanan felsefe öğretim programları bu dört öğe kapsamında ele alınıp değerlendirilmiştir. Çalışma sürecinde elde edilen dokümanlar, betimsel araştırma yönteminden faydalanılarak analiz edilmiştir. Konuyla ilgili yapılmış diğer çalışmalara bakıldığında, uygulanan felsefe programlarının yıllarında farklılıklar olduğu görülmüştür. Bu farklılığın yol açtığı karışıklık, çalışmada giderilmiş ve gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Çalışmada, program geliştirmenin her öğesi için ayrı başlık oluşturulmuştur. Bu başlıklar altında felsefe öğretim programları detaylı olarak ele alınmış, analiz edilip değerlendirilmiştir. 1924, 1935, 1950, 1976 ve 1985 felsefe öğretim programlarının temel öğelerinde eksiklikler olduğu görülmüştür. 1993 ve 2009 felsefe öğretim programlarında temel öğelerin hepsine yer verilmiştir ancak etkili bir öğretim programı formuna erişememişlerdir. Yapılan çalışma, geçmişte uygulanmış felsefe öğretim programlarına ışık tutarak gelecekte uygulanacak yeni felsefe öğretim programlarına katkı sunabilmek amacındadır. Anahtar Kelimeler : Felsefe, öğretim, program, program geliştirme
Özet (Çeviri)
There are seven teaching programs of philosophy that have been applied in the Republican era: in 1924, 1935, 1950, 1976, 1985, 1993 and in 2009. The program developing process has four fundamental elements which are aims, subject matter, learning structures and evaluation and assesment. In the study, the philosophy curriculum applied in the Republican era are evaluated within these four elements. The documents acquired in the studying process have been analized by descriptive analysing technic. When examining different studies about the subject, it's observed that there are inaccuracies about the dates that the philosophy teaching programs were applied. The complication to which these inaccuracies led has been removed and the necessary readjustments have been made in the study. In the study, there has been created different titles for each element of the program development. Under these titles, the philosophy teaching programs have been detailly handled, analized and evaluated. It's been observed that there's deficiency in the fundamentel elements of the philosophy teaching programs applied in 1924, 1935, 1950, 1976 and in 1985. In 1993 and 2009, all fundamentel elements had taken places in the philosophy teaching programs; however, they had not reached an efficient program of teaching. The purpose of this study is to contribute to the new philosophy teaching programs by throwing light on the philosophy teaching programs that had been applied in the past. Key Words : Philosophy, teaching, program, program development