Carl Baermann'ın Op.63 Daily Studies klarnet metodunun çalım teknikleri açısından analizi ve çalışma önerileri
Daily studies Op.63 By Carl Baermann method clarinet playing tecniques in terms of analysis and the study of recommendations
  1. Tez No: 450212
  2. Yazar: HAKAN GÜVENÇLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, uzman görüşü alınarak klarnet eğitimi ve günlük klarnet çalışmalarında en sık kullanılan Carl Baermann Op.63 Daily Studies metodunun hangi çalım tekniklerini içerdiğini incelemek ve içeriğindeki çalım tekniklerine ek olarak alternatif çalım ve çalışma önerileri sunmak amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın kuramsal alt yapısının oluşturulması için kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada örneklem grubunu oluşturan klarnet eğitimcilerinin görüşleri doğrultusunda Carl Baermann Op.63 Daily Studies metodu belirlenmiştir. Carl Baermann Op.63 Daily Studies metodunda belirlenen bazı etütler için sunulan alternatif çalım önerileri de yine klarnet eğitimcilerine uygulanan yapılandırılmış görüşme formu ile belirlenmiştir. Sonuç olarak; bu araştırmada Türkiye'nin herhangi bir yerindeki klarnet öğrencisi, klarnet icracısı ve klarnet eğitimcisi için, Carl Baermann Op.63 Daily Studies metoduyla yapacakları çalışmalara ışık tutacak incelemeler ve önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Çalgı Eğitimi, Klarnet, Klarnet Eğitimi, Carl BAERMANN
Özet (Çeviri)
In this research, the expert opinion taking clarinet traning and the clarinet used in most studies in daily Carl Baermann method op.63 Daily Studies of which playing techniques that examine in the content and it an alternativeto playing and playing tecniques descriptive study made in order to provide recommendations a study. The research of the oretical infrastructure for the creation of scanning method has been used in the source. The research clarinet teachers in the sample group according to the comments, Carl Baermann Op.63 Daily Studies method has been determined. Carl Baermann Op.63 Daily Studies for some of the methods of the studies specified in alternative suggestions are also offered in playing clarinet applied to educators structured interview has been identified with the form. Consequently, in the study, the student clarinet anywhere in Turkey for clarinetist and clarinet educators Carl Baermann Op.63 Daily Studies with the method shed light on the work they do review and recommendations are given. Key Words : Instrument Education, Clarinet, Clarinet Education, Carl BAERMANN